Asterisk kurulumu

Bu makalede, Ubuntu 18.04’e kaynaktan Asterisk 13’in nasıl kurulacağını açıklayacağım. İzleyeceğimiz yöntem kaynak kodunu indirip paketten çıkarıp derlemek olacak. Hadi başlayalım.

Asterisk 15’in başarılı bir şekilde kurulabilmesi için root olarak gitmeniz gerekir. Diğer türlü bir çok erişim sorunları yaşarsınız.
sudo su

Dosyaları /usr/src/ so adresine indirmek istiyoruz, aşağıdaki komutla o adrese gidiyoruz.
cd /usr/src/

Dosyayı aşağıdaki komutla indiriyoruz.
wget http://downloads.asterisk.org/pub/telephony/asterisk/asterisk-13-current.tar.gz

Dosyamızı çıkartıp kurmadan önce bazı paketler indirmemiz gerekiyor, bu paketleri ubuntu da asterisk üzerinde derleme yaparken ihtiyacımız olacak.
apt-get install build-essential wget libssl-dev libncurses5-dev libnewt-dev libxml2-dev linux-headers-$(uname -r) libsqlite3-dev uuid-dev git subversion

Daha sonra tar.gz sıkıştırılmış dosyamızı, -windowsda ki winrar gibi düşünebilirsiniz – çıkartıyoruz.
tar zxvf asterisk-13-current.tar.gz

Dosyamızı cıkartıktan sonra bulunduğu dizine geçiş yapıyoruz.
cd asterisk-13.3.0/

Şimdi asterisk yüklemeden once aşağıdaki komutu yazıyoruz. Bu kod ile system paketleri vs herşeyi kontrol edip asterisk derlemek için bi herşeyin uygun olup olmadına bakıyor. Bu standart bir prosödür.
./configure

Şimdi make komutu ile asterisk derleyeceğiz.
make

Derledikten sonra kurulum yapıyoruz.
make install

Yüklemeyi de yaptıktan sonra aşağıdaki komut ile asterisk bizim için gerekli konfigurasyon dosyaları oluşturmasını sağlıyoruz. Bu komut elimizle tek tek configuration dosyası oluştmak yerine onu bizim için yapıyor.
make samples

Şu an asterisk ubuntu üzerinde calısıyor. Aşağıdaki kodu yazarak CLI ulaşabilirsiniz ve karşınız şöyle bir ekran cıkması lazım.
asterisk -cvvv


Leave A Comment