Asterisk SIP Debugging- Hata ayıklama

SIP ile arama yaparken zaman zaman bazı sorunlarla karşılaşırız. Tek yönlü ses, ses kalitesinin kötü olması veya aramanızın hiç karşı tarafa ulaşmaması gibi bunlardan sadece bir kaç tanesidir. Bu gibi durumlarda sorunun ne olduğunu anlamak, nereden kaynaklandığını çözmek için sip debugging yaparak o network üzerindeki paketleri izleyip çağrının izlerini takip etmemiz gerekir. Sip debugging dediğimiz olayı budur. Buna trace almakta denir. Peki bunu asteriskte nasıl yaparız?


Yukarıdaki resimde öncelikle sip set debug diyerek debug yaparken ne tür bir yöntem izleyeceğimizi seçebiliriz. Sip set debug peer dersek, sadece o belirttiğimiz sip peer yani telefon,cihaz için paketleri izlerken; IP adresi dersek belirttiğimiz IP adresinden gelen paketleri izler. Sip set debug on dersek bütün networktten gelen paketleri takip alır. Bu durumda bunu takip etmek , paketlerin izlerini sürmek çok zor olur. O yüzden size bunun daha kolay yoldan nasıl yaparız onu anlatacağım.

# tcpdump -i eth0 -s 0 -w test.pcap
Asterisk konsola gelip üsteki satır ile asteriks üzerinde pcap dosyası oluşturup bunu daha sonra kendi local bilgisayaramıza kopyalayıp (eğer asterisk ile aynı lokalde değilseniz) wireshark ile analiz edebiliriz. Bu yöntem hem daha pratik hemde wireshark ile daha kullanışlı.
-i burada interface beliritiyor yani= eth0 (bu değişir networkünüze göre)
-s burada size’dan geliyor yani -s 0 diyerez dosya büyüklüğü farketmeksizin capture et diyoruz.
w- ise write diyerek test.pcap dosyamızı yaz yani oluştur diyoruz.# scp [email protected]:/home/pcadmin/test.pcap
komutu ile de belirttiğimiz ip’den bilgisayaramıza test.pcap dosyasını kopyalıyoruz.


Leave A Comment