Diversation header ne işe yarar?

Diversation header, Bir isteğin nihai hedef uç noktasında yapılan değişiklik anlamına gelir. Routing’den kaynaklanmayan sebeplerden Request-URI’sindeki değişiklik isteği. Buna bazen sapma veya yönlendirme de denir.

Bu genellikle A’nın B’yi aradığı ve A’nın çağrılarının C’ye yönlendirildiği senaryolardır.

Mesut’un sip telefonunda bütün gelen aramaları Umut’a yönlendirdiğini düşünün. Şimdi, Kaan Mesut’u aradığında, çağrısı otomatik olarak Umut’a gönderilecektir. Umut’un SIP telefonu, Kaan’dan aldığı INVITE talebinde bir Diversion başlığının bulunmasından dolayı çağrının yönlendirildiğini bilecektir.

Diversion başlığını kim ekledi? Umut’ıun telefonundan habersiz olduğu için bu kişi Kaan değil. Kaan’ın çağrısı mesut’a hiç gelmedi bile bu durumda mesutta olamaz. Umut’ta olamaz çünkü zaten onun telefonu
çalıyor. Bu Kaan ve Umut arasında bir şey olması gerektiği anlamına geliyor.

Bir şey bir B2BUA formu olacak ve çoğu durumda hizmet verdiği uç noktaların ileri koşullarının farkında olan bir SIP proxy’si olacaktır. Diversion başlığı, Kaan’ın Sarah’a olan invite görünce proxy tarafından eklenecektir. Bu değiştirilmiş INVITE daha sonra Umut’a vekalet edecektir.

Örneğimde Kaan’ın aramasının Umut’a yönlendirildiğini söyledim. Elbette, bir dizi farklı çağrı yönlendirme koşulu vardır. SIP dünyasında, bunlar aşağıdaki izin verilen değerlerle yönlendirme nedenleri olarak belirlenmiştir:

Bilinmeyen
Kullanıcı meşgul
cevapsız
kullanım dışı
şartsız
rahatsız etmeyin
Servis dışı
uzakta

Ayrıca, bir Diversion başlığı diğer üç parametreyi de destekler:

Counter: Bu, gerçekleşen toplam sapma sayısını içerir.
Screened: Bu, yönlendirme numarasının kullanıcı tarafından sağlandığı (“hayır”) veya ağ tarafından sağlandığı (“evet”) olup olmadığını gösterir.
Privacy: Bazı koşullar, yönlendirme bilgilerinin şifrelenmesini gerektirir. Bu parametre gizliliğin nasıl uygulandığını gösterir.

Aşağıda, tamamen doldurulmuş bir Diversion başlığı örneği verilmiştir:

Diversion: ;privacy=off;reason=no-answer;counter=1;screen=no

Bu başlık ile bir INVITE alan herkes, 2000’in başlangıçta aranan numara olduğunu, gizlilik uygulanmadığını, cevapsız bir koşul nedeniyle çağrı yönlendirildiğini, bu tek saptırma olduğunu ve saptırma numarasının kullanıcı tarafından sağlandığını bilir.

Tek bir INVITE birden fazla Diversion başlığı içerebilir. Bu başlıklar, son veya en son saptırma listenin en üstünde olacak ve sonraki tüm sapmalar onun altında olacak şekilde sıralanır.


SS7 to SIP Çaprı yönlendirme senaryosu

1-Yönlendirme numarası her zaman SIP tarafına en üst Derivasyon Başlığı olarak çalışacaktır.
2-Orijinal Aranan numara her zaman SIP tarafına en alttaki Diversion Başlığı olarak çalışacaktır.

Leave A Comment