Gateway: Ağdan çıkış – Varsayılan Ağ geçiti nedir?

Gateway, ayrıca default gateway( varsayılan ağ geçidi ) olarak da bilinir ve yerel ağdan bir paket göndermek için gereklidir. Paketin hedef adresinin ağ bölümü, kaynak ana bilgisayarın ağından farklıysa, paketin orijinal ağın dışına yönlendirilmesi gerekir. Bunu yapmak için, paket ağ geçidine gönderilir. Bu ağ geçidi, yerel ağa bağlı bir yönlendirici arabirimidir. Ağ geçidi arabirimi, ana bilgisayarların ağ adresiyle eşleşen bir ağ katmanı adresine sahiptir. Ana bilgisayarlar bu adresi ağ geçidi olarak tanıyacak şekilde yapılandırılmıştır.

Bir ağ veya subnet ile iletişim, bir ağ katmanı aygıtı olmadan gerçekleşir. Bir ana bilgisayar yerel ağın dışında iletişim kurduğunda, router (yönlendirici) ağ geçidi görevi görür ve paket için bir yol seçerek ağ katmanı işlevini gerçekleştirir.

Yapılandırmasının bir parçası olarak, bir ana bilgisayar default gateway(varsayılan ağ geçiti) adresi tanımlanır. Aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi, bu ağ geçidi adresi, ana bilgisayar ile aynı ağa bağlı bir router arabiriminin adresidir. Router (yönlendirici)arayüzü aslında yerel ağdaki bir ana bilgisayar olduğundan ana makine IP adresi ve varsayılan ağ geçidi adresi aynı ağda olmalıdır. Aşağıda, varsayılan ağ geçitlerinin kendi yerel ağlarının üyeleri olduğunu göstermektedir.

Default gateway (Varsayılan ağ geçidi) bir ana bilgisayarda yapılandırılır. Windows yüklü bir bilgisayarda, Internet Protokolü (TCP / IP) Özellikleri araçları varsayılan ağ geçidi IPv4 adresini girmek için kullanılır. Hem ana bilgisayar IPv4 adresi hem de ağ geçidi adresi, ilgili adreslerinin aynı ağ (ve kullanılıyorsa alt ağ) kısmına sahip olmalıdır.

Default Gateway – Varsayılan Ağ geçidi

Varsayılan ağ geçidi bir ana bilgisayarda yapılandırılır. Windows yüklü bir bilgisayarda, Internet Protokolü (TCP / IP) Özellikleri araçları varsayılan ağ geçidi IPv4 adresini girmek için kullanılır. Hem ana bilgisayar IPv4 adresi hem de ağ geçidi adresi, ilgili adreslerinin aynı ağ (ve kullanılıyorsa alt ağ) kısmına sahip olmalıdır. Aşağıdaki şekilde Windows TCP / IP Özellikleri yapılandırması gösterilmektedir.

Hiçbir paket rota olmadan iletilemez. Paket bir ana bilgisayardan kaynaklanıyorsa veya bir aracı cihaz tarafından iletiliyorsa, cihazın paketi nereye yönlendireceğini tanımlamak için bir yolu olmalıdır.

Bir ana bilgisayar, bir paketi uygun şekilde yerel ağdaki ana bilgisayara veya ağ geçidine iletmelidir. Paketleri iletmek için, ana makinenin bu hedefleri temsil eden yolları olması gerekir.

Bir yönlendirici, ağ geçidi arayüzüne gelen her paket için bir yönlendirme kararı verir. Bu yönlendirme işlemine yönlendirme denir. Bir paketi bir hedef ağa iletmek için yönlendirici o ağa bir rota gerektirir. Hedef ağa bir rota yoksa, paket iletilemez.

Hedef ağ, ağ geçidinden uzakta bir dizi yönlendirici veya atlama olabilir. Bu ağa giden yol, son yönlendiriciyi değil, yalnızca paketin yönlendirileceği sonraki atlama yönlendiricisini belirtir. Yönlendirme işlemi, hedef ağ adresini bir sonraki atlama ile eşleştirmek ve ardından paketi bu sonraki atlama adresine iletmek için bir yol kullanır.

Ağ Geçidini ve Rotayı Onaylama

Adım 1. Masaüstünün sol alt köşesindeki Windows Başlat düğmesini tıklatarak komut istemi penceresini açın.
Adım 2. Çalıştır simgesini seçin.
Adım 3. Metin kutusuna cmd yazın ve Enter tuşuna basın.
Adım 4. c: \ Windows \ system32 \ cmd.exe programı çalışıyor. İstendiğinde ipconfig yazın ve Enter tuşuna basın. Windows IP yapılandırması IP adresi, alt ağ maskesi ve varsayılan ağ geçidi adresleriyle görüntülenir.

Leave A Comment