Grandstream GXP serisi ip telefonu 3CX ile kullanmak

Elimde bir adet grandstream GXP1780 ip telefon var ve IP PBX olarak kullandığım 3CX bunu register edip kullanmayı göstereceğim.

Telenumuzu güç kablosu yardımıyla prize takıp açtıktan sonra data kablosuyla internete bağlayıp hazır hale getiriyoruz. Daha sonra telefon üzerinde bulunun yukarı tuşuna basarak aşağıdaki ekrana ulaşıyoruz. Burada telefonun aldığı local ip’yi görüyoruz, bunu kullanarak teleonun web arayüzüne bağlanıp ayarlarımızı yapacağız.

Öncelikle telefonu 3cx ile kullanmak için telefonun 3CX tarafından gerekli firmwarede çalıştığından emin olmamız gerekiyor. Bunu için adım adım aşağıdaki işlemleri yapacağız.

1- 3cx web interface girip orada Phone > Add phone diyoruz. Açılan ekranda telefonun modelini seçip mac adresini yazıyoruz.

2- Daha sonra karşımıza aşağıdaki ekran gelecek. Burada önemli olan Provisioning Method yani telefonun localdemi 3CX SBC ile mi yoksa stun ile mi register etmek istediğiniz. Benim 3CX localde olmadığı için Stun-direct sip methodunu kullandım. Burda kendinze uygun olan provisisioning methodunu seçtikten sonra size buna benzer bir link oluşturacak http://10.128.0.3/provisioning/19xh1fbhymt3 . Bunu kopyalıyoruz.

3- Şimdi Grandstream telefonumuzun arayüzüne girip oradan üsstteki menüden maintenance tıklayıp ordan upgrade ve provisioning tıklıyoruz.
Burada aşağıdaki seçeneği işaretleyip config kısmında ise eğer local seçtiysek 3CX üzerinde http seçiyoruz, eper stun veya sbc seçtiysek https seçiyoruz. Daha sonra server path olarak 3CX bize verdiği o linki buraya http ve https olmadan yapıştırıyoruz aşağıdaki şekilde.

Bu işlemleri yaptıktan IP telefonu register etmeden önce, cihazın önceki yapılandırmada kalan ayarları olması durumunda telefon fabrika varsayılan ayarlarına geri getirilmelidir. Cihazı sıfırlamak telefon ekranın menüye gidip system-< factory reset diyoruz.

Telefonumuz açıldıktan sonra şimdi telefonu privisoning işlemlerine geçiyoruz. Telefon ekle diyip aşağıdaki ayarları seçiyoruz. Ben kendim “stun-remote” seçtiğim için ona göre yapılandıracağız. Diğer methodlarla local veya SBC yöntemiyle register etmek istiyorsanız 3CX kendi sitesinde görebilirsiniz.

Ayarlarımızı bu şekilde yapılandırdıktan sonra 3CX arayüzünde event long kısmında telefonunuzun stun ile RPS üzerinden yapılandırılmaya hazır olduğundan emin olabilirsiniz:


Eğer başarılı bi şekilde buraya kadar geldiyseniz telefon register edilmeye hazır. Telefon kendini iki kere boot edip açılacak daha sonra size aşağıdaki şekilde username ve password bilgisi soracak.

Buraya telefonu hangi extensiona register ettiyseniz onun extension numarsını ve o extension ayarlarından ulaşabilceğiniz 4 haneli voicemail pin numaraını girecesiniz.

Hepsi bu!

Leave A Comment