Network cihaz arayüzleri

Yönlendiriciler ve anahtarlar gibi aygıtların kendileriyle ilişkili birkaç tür arabirime sahip olduğunu anlamak önemlidir. Bağlantı noktaları olarak da adlandırılan bu arabirimler, kabloların aygıta bağlandığı yerdir. Aşağıdaki örnek arayüzleri gösterir:

■ FastEthernet interface
■ Serial interface
■ Console interface
■ Auxiliary interface

Ethernet Interface
Ethernet arabirimi, bilgisayarlar ve anahtarlar gibi LAN aygıtlarıyla sonlanan kabloları bağlamak için kullanılır. Bu arabirim, yönlendiricileri birbirine bağlamak için de kullanılabilir. AUI (alıcı-verici kullanan eski Cisco cihazları), Ethernet, FastEthernet ve Fa 0/0 dahil olmak üzere Ethernet arayüzlerini adlandırmak için çeşitli kurallar popülerdir. Kullanılan ad, cihazın tipine ve modeline bağlıdır.

Serial Interface
Seri WAN arabirimleri, WAN aygıtlarını CSU / DSU’ya bağlamak için kullanılır. Yönlendiriciler arasındaki seri arayüzler laboratuvarlarda çeşitli derslerin bir parçası olarak kullanılacaktır. Laboratuar amaçları için, seri kablolar kullanarak iki yönlendirici arasında arka arkaya bağlantı kuracak ve arabirimlerden birine bir saat hızı ayarlayacaksınız. Bir yönlendiricideki diğer veri bağlantısını ve fiziksel katman parametrelerini de yapılandırmanız gerekebilir. Uzak WAN üzerindeki bir konsol aracılığıyla yönlendirici ile iletişim kurmak için, bir WAN arabirimine Katman 3 adresi (IPv4 adresi) atanır.

Console Interface
Konsol arabirimi, bir Cisco yönlendiricisinin veya anahtarının ilk yapılandırması için birincil arabirimdir. Aynı zamanda önemli bir sorun giderme aracıdır. Yönlendirici konsolu arayüzüne fiziksel erişimle, yetkisiz bir kişinin ağ trafiğini kesintiye uğratabileceğini veya tehlikeye atabileceğini unutmayın. Ağ cihazlarının fiziksel güvenliği son derece önemlidir.

Auxiliary Interface
Yardımcı (AUX) arayüzü yönlendiricinin uzaktan yönetimi için kullanılır. Genellikle, çevirmeli erişim için AUX arabirimine bir modem bağlanır. Güvenlik açısından, bir ağ cihazına uzaktan bağlanma seçeneğinin etkinleştirilmesi, onunla birlikte dikkatli cihaz yönetimini sürdürme sorumluluğunu taşır.

Leave A Comment