Physical layer sinyal türleri

Her ortam, veri bağlantısı çerçevelerindeki bitleri temsil etmek için kullanılan benzersiz sinyallere sahiptir, ancak IP ortamdan bağımsız olduğu için, çerçeveler bir sonraki cihaza geçtikçe değişmeden kalır. Aşağıdaki resim, her biri için kullanılan temel medya tiplerini ve sinyal tipini listelemektedir.

Fiziksel katman bir çerçeveyi ortama koyduğunda, alıcı cihaz tarafından anlaşılabilen bir dizi bit veya sinyal paterni üretir. Cihaz bir çerçevenin ne zaman başladığını ve ne zaman bittiğini anlayabilecek şekilde düzenlenmiştir. Sinyal deseni olmadan, alıcı cihaz çerçevenin ne zaman bittiğini bilmeyecek ve iletim başarısız olacaktır. Veri bağlantı katmanı bir kareyi tanımlasa da, birçok OSI Katman 1 teknolojisi, karelerin başına ve sonuna sinyallerin eklenmesini gerektirir.

Karelerin başlangıcını ve sonunu işaretlemek için, aktarım cihazı benzersiz olan ve yalnızca karelerin başlangıcını veya sonunu tanımlamak için kullanılan bir bit deseni kullanır. Daha önce de belirtildiği gibi, her fiziksel ortamın sinyal için farklı gereksinimleri vardır ve bunlar bu bölümün sonraki bölümlerinin konusu olacaktır.

Leave A Comment