SIP – Başarılı bir çağrı örneği

Bu senaryoda, iki son kullanıcı A Kullanıcısı ve B Kullanıcısıdır. A Kullanıcısı PBX A’da bulunur. PBX A, T1 / E1 aracılığıyla Ağ Geçidi 1’e (SIP Ağ Geçidi) bağlanır. B kullanıcısı bir Cisco SIP IP telefonunda bulunur. Ağ Geçidi 1, Cisco SIP IP telefonuna bir IP ağı üzerinden bağlanır.

Çağrı akışı aşağıdaki gibidir:

  1. A kullanıcısı B kullanıcısını arar.
  2. Kullanıcı B aramayı cevaplar.
  3. B kullanıcısı telefonu kapatır.
Step Action Description
1 Setup Çağrı Kurulumu, PBX A ve Gateway 1 arasında başlatılır. Çağrı Kurulumu, Kullanıcı A Kullanıcı B’yi aramaya çalışırken yapılan standart işlemleri içerir.
2 INVITEGateway 1, SIP URL telefon numarasını dial peer ile eşleştirir. Dial peer, iletişim kurulacak SIP varlığının IP adresini ve port numarasını içerir. Gateway1, aldığı adrese bir SIP INVITE isteği gönderir; bu senaryoda IP telefon User B.
DAVET isteğinde:
• Cisco SIP IP telefonunun IP adresi İstek-URI alanına eklenmiştir.
• PBX A, “-from” alanında çağrı oturumu başlatıcısı olarak tanımlanır.
• Çağrıya benzersiz bir sayısal tanımlayıcı atanır ve Call-ID alanına eklenir.
• Tek bir arama ayağındaki işlem numarası CSeq alanında tanımlanır.
• Kullanıcı A’nın almaya hazır olduğu medya kapasitesi belirtilir.
• Gateway’in RTP verilerini almaya hazır olduğu port numarası belirtilir.
3 Call Proceeding Ağ Geçidi 1, Çağrı Ayarlama isteğini onaylamak için PBX A’ya bir Çağrı Devam Ediyor mesajı gönderir.
4 100 Trying—Cisco SIP IP telefonu, Ağ Geçidi 1’e bir SIP 100 Trying yanıtı gönderir. 100 Trying yanıtı, INVITE isteğinin Cisco SIP IP telefonu tarafından alındığını gösterir.
5 180 Ringing— Cisco SIP IP telefonu, Ağ Geçidi 1’e bir SIP 180 Ringing yanıtı gönderir. 180 ringing yanıtı, kullanıcının uyarıldığını gösterir.
6 Alerting— Ağ Geçidi 1, Kullanıcı A’ya bir Uyarı mesajı gönderir. Uyarı mesajı, Ağ Geçidi 1’in Cisco SIP IP telefonundan 180 Çalma yanıtı aldığını gösterir. A Kullanıcısı, B Kullanıcısının uyarıldığını gösteren çalma sesini duyar.
7 200 OK— Cisco SIP IP telefonu, Ağ Geçidi 1’e bir SIP 200 OK yanıtı gönderir. 200 OK yanıtı, Ağ Geçidi 1’e bağlantının yapıldığını bildirir.
8 Connect — Ağ Geçidi 1, PBX A’ya bir Connect mesajı gönderir. Connect mesajı, PBX A’ya bağlantının yapıldığını bildirir.
9 Connect ACK— PBX A, Ağ Geçidi 1’in Bağlanma mesajını onaylar.
10 ACK— Ağ Geçidi 1, Cisco SIP IP telefonuna bir SIP ACK gönderir. ACK, Gateway 1’in 200 OK yanıtı aldığını doğrular. Çağrı oturumu artık aktif.
11 BYE— Kullanıcı B, Cisco SIP IP telefonundaki çağrı oturumunu sonlandırır ve telefon, Ağ Geçidi 1’e bir SIP BYE isteği gönderir. BYE isteği, Kullanıcı B’nin çağrıyı iptal etmek istediğini gösterir.
12 Disconnect—Ağ geçidi 1, PBX A’ya bir Bağlantıyı Kes mesajı gönderir.
13 Release— PBX A, Gateway 1’e bir Release mesajı gönderir.
14 200OK— Ağ Geçidi 1, Cisco SIP IP telefonuna bir SIP 200 OK yanıtı gönderir. 200 OK yanıtı, Ağ Geçidi 1’in BYE isteğini aldığını telefona bildirir.
15 Release Complete— Gateway 1 sends a Release Complete message to PBX A and the call session is terminated.

Leave A Comment