SIP network elemanları

SIP’in ağını oluşturmasına yardımcı olan bazı varlıklar var. SIP’de her ağ elemanı bir SIP URI ile tanımlanır, bir adres gibidir. SIP’de bulunan ağ öğeleri şunlardır:

User Agent
Proxy Server
Registrar Server
Redirect Server
Location Server

USER AGENT
Bir SIP ağının uç noktası ve en önemli ağ öğelerinden biridir. Bir bitiş noktası bir oturumu başlatabilir, değiştirebilir veya sonlandırabilir. User agents bir SIP ağının en akıllı cihazı veya ağ elemanıdır. Yazılım telefonu, cep telefonu veya dizüstü bilgisayar olabilir.

User agents mantıksal olarak iki bölüme ayrılmıştır:
User Agent Client (UAC) – İstek gönderen ve yanıt alan varlık.
User Agent Server (UAS) – İstek alan ve yanıt gönderen varlık.

SIP, arayan kişinin telefonunun bir çağrı başlatan bir istemci gibi davrandığı ve çağrının telefonu çağrıyı yanıtlayan bir sunucu gibi davrandığı istemci-sunucu mimarisini temel alır.

SIP PROXY

Bir kullanıcı aracısından istek alan ve başka bir kullanıcıya ileten ağ öğesidir.

Temel olarak bir proxy sunucusunun rolü bir yönlendirici gibidir.
Proxy sunucusu iki kullanıcı aracısı arasında bulunur.İki SIP cihazı birbirleriyle doğrudan konuşabilse de, genellikle SIP proxy’si gibi davranan bir aracı sistem kullanırlar. SIP proxy’sinin yalnızca SIP mesajlarına katıldığını unutmayın; çağrı kurulduktan sonra, telefonlar ses trafiğini proxy’yi kullanmadan doğrudan birbirlerine gönderir.
Bir SIP talebini anlamak ve bunu URI’nin yardımıyla göndermek biraz zekâya sahiptir. Örnek olarak, bir SIP telefonu 4094 numaralı telefondan başka bir telefona çağrı yapmak isteyebilir. Telefon 4094’ü bir IP adresine veya konuma çevirmenin sihirli bir yoluna sahip olsa da, genellikle arama talebini kendi adresine gönderir. SIP proxy’si. SIP vekilinin görevi “4094” un gerçekten ne anlama geldiğini bilmektir: Bu bir telefon mu? Otomatik görevli sistem? Belki birden fazla telefon, hepsi aynı anda çalınacak?

Bir kaynak ile hedef arasında en fazla 70 proxy sunucusu olabilir.

İki tür proxy sunucusu vardır –

Stateless Proxy Server – Alınan iletiyi iletir. Bu tür bir sunucu, çağrı veya işlemle ilgili herhangi bir bilgi depolamaz.

Stateful Proxy Server – Bu tür bir proxy sunucusu, alınan her isteği ve yanıtı izler ve gerekirse gelecekte kullanabilir. Zaman içinde diğer taraftan yanıt gelmezse, isteği yeniden iletebilir.

REGISTRAR SERVER

Kayıt Şirketi Sunucusu
Kayıt sunucusu, kullanıcı aracılarından kayıt isteklerini kabul eder. Kullanıcıların ağ içinde kimlik doğrulaması yapmalarına yardımcı olur. Aynı etki alanındaki diğer SIP sunucularına yardımcı olmak için URI’yi ve kullanıcıların konumunu bir veritabanında depolar.
SIP Kaydı işlemini gösteren aşağıdaki örneğe bir göz atın.

Burada arayan TMC etki alanına kaydolmak istiyor. Böylece TMC’nin Registrar sunucusuna bir REGISTER isteği gönderir ve sunucu istemciye yetki verdiği için 200 OK yanıtı döndürür.

REDIRECT SERVER

Yönlendirme sunucusu istekleri alır ve kayıt şirketi tarafından oluşturulan konum veritabanında isteğin hedeflenen alıcısını arar.

Yönlendirme sunucusu, konum bilgisi almak için veritabanını kullanır ve kullanıcıya 3xx (Yönlendirme yanıtı) ile yanıt verir.

Leave A Comment