Sip option request nedir

Bu da beni bugün hakkında yazmak istediğim şeye getiriyor – SIP OPTIONS request.

OPTIONS , bir kullanıcı aracısının (UA) başka bir UA veya proxy sunucusunu yeteneklerine göre sorgulamasına izin verir. Bu, bir istemcinin diğer tarafa “zil çalmadan” desteklenen yöntemler, içerik türleri, uzantılar, kodekler vb. Hakkında bilgi keşfetmesini sağlar.

OPTIONS ilk tanımlandığında, SIP tasarımcılarının insanların onunla yapacağı tüm harika şeyleri hayal ettiğini hayal edioyrdum. Sonuçta, diğer tarafın neler yapabileceğini bilmek çok güçlü. OPTIONS uzak uç istemcinin düğme durumlarını ayarlamak için kullanılabilir. Örneğin, uzak uç REFER’i desteklemiyorsa aktarma düğmesini grileştirebilirsiniz. Diğer tarafın neleri desteklediğini zaten biliyorsanız, reklamını yaptığınız codec bileşenlerini de uyarlayabilirsiniz.

Bir arama yapmadan önce en uç nokta hakkında bir şeyler bilmek çok daha iyi bir kullanıcı deneyimine yol açabilir.

Örneğin, bu OPTIONS mesajı, uzak uçtan tipik olarak bir INVITE-200 Ok dizisinin parçası olarak göndereceği SDP ile yanıt vermesini istemek için kullanılabilir.

OPTIONS sip:[email protected] SIP/2.0
Via: SIP/2.0/UDP pc33.atlanta.com;branch=z9hG4bKhjhs8ass877
Max-Forwards: 70
To:
From: Alice ;tag=1928301774
Call-ID: a84b4c76e66710
CSeq: 63104 OPTIONS
Contact:
Accept: application/sdp
Content-Length: 0

Accept header application / sdp değerini içerdiğini unutmayın. Bu, uç uca 200 Ok’da SDP’yi döndürmesini bildirir.Ancak çoğu uygulama SIP ping mekanizması olarak OPTIONS kullanıyor. “Orada mısın?” “Evet benim.”

Örneğin, bir Avaya Aura Oturum Yöneticisinde SIP varlıklarını yapılandırdığınızda , SIP Bağlantı İzleme adlı bir bölüm vardır . Yapılandırılmış bir varlığın etkin ve etkin olmasını nasıl sağlamak istediğinizi seçmenize olanak tanıyan çeşitli yapılandırma seçenekleri sunulur. Bu sonuçta OPTIONS mesajlarının ne sıklıkta gönderileceği ile sonuçlanacaktır. Varlık 200 Ok ile yanıt verirse, etkin olarak işaretlenir. 200 Ok alınmazsa, aşağı olarak işaretlenir.

Acme Packet SBC’ler için tam olarak aynı konfigürasyonu gördüm. Hızlı bir web aramasından sonra Cisco, Sonus, AudioCodes ve Microsoft için benzer ifadeler buluyorum. Açıkçası, OPTIONS herkes tarafından ping yapmak için evrensel olarak kullanılmaktadır.

Leave A Comment