SIP(Session initation protocol) nedir?

Oturum Başlatma Protokolü (SIP), ses, video ve mesajlaşma uygulamalarını içeren gerçek zamanlı oturumları başlatmak, sürdürmek ve sonlandırmak için kullanılan bir sinyal protokolüdür.

Oturum Başlatma Protokolü (SIP), VoIP teknolojisinde kullanılan en yaygın protokollerden biridir. İnternet üzerinden multimedya iletişim oturumlarını kontrol etmek için diğer uygulama katmanı protokolleriyle birlikte çalışan bir uygulama katmanı protokolüdür.

Aşağıda verilen SIP hakkında dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır –

-Bir oturum iki uç nokta arasındaki basit bir çağrıdan başka bir şey değildir. Bitiş noktası, bir akıllı telefon, bir dizüstü bilgisayar veya İnternet üzerinden multimedya içeriği alıp gönderebilen herhangi bir cihaz yada trunk olabilir.

-SIP, IETF (Internet Engineering Task Force) standardı tarafından tanımlanan bir uygulama katmanı protokolüdür. RFC 3261’de tanımlanmıştır.

-SIP, istemci-sunucu mimarisini ve HTTP’den URL ve URI kullanımını ve metin kodlama şemasını ve başlık stilini içerir STMP’den alır.

-SIP, IP ağı üzerinden ses ve video iletimi için RTP’yi (Gerçek Zamanlı Aktarım Protokolü) kullanırken, SDP’den (Oturum Açıklama Protokolü) oturumun ortamını media’yı tanımlarken yardım alır.

-SIP, iki taraflı (unicast) veya çok partili (multicast) oturumlar için kullanılabilir.

-SIP sadece’de VoIP’de kullanılmaz. Diğer SIP uygulamaları arasında dosya aktarımı, anlık mesajlaşma, video konferans, çevrimiçi oyunlar ve buharlı multimedya dağıtımında da kullanılır.

SIP NASIL ÇALIŞIR?

Temel olarak SIP bir uygulama katmanı protokolüdür. Bir veya daha fazla katılımcıyla oturum oluşturmak ve sonlandırmak için basit bir ağ sinyal protokolüdür. SIP protokolü, temel aktarım protokolünden bağımsız olacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle SIP uygulamaları TCP, UDP veya diğer alt katman ağ protokollerinde çalışabilir.

Aşağıdaki şekilde, SIP’in şeylerin genel şemasına nerede oturduğu gösterilmektedir –

Tipik olarak, SIP protokolü iki veya daha fazla uç nokta arasında internet telefonu ve multimedya dağıtımı için kullanılır. Örneğin, bir kişi SIP kullanarak başka bir kişiye telefon görüşmesi başlatabilir veya bir kişi çok sayıda katılımcıyla konferans görüşmesi oluşturabilir.

SIP protokolü, sınırlı bir komut seti ile çok basit olacak şekilde tasarlanmıştır. SIP ile ilgili harika şeylerden biri, HTTP’de kullanılan istek / yanıt modelinde modellenen metin tabanlı bir protokol olmasıdır. Bu, hata ayıklamayı kolaylaştırır çünkü mesajların oluşturulması (geliştiriciyseniz) ve görülmesi kolay (ağ yöneticisiyseniz). H.323 ile karşılaştırıldığında SIP son derece basit bir protokoldür.

Leave A Comment