Tier1 tier2 tier3 network nedir?

Bir web sitesine veya uygulamaya erişirken Internet erişiminizin olması gerekir. İnternete erişmek için bir İnternet servis sağlayıcısı(ISS) gerekir. Ingilizce’de ISP diyorlar.

Bulunduğunuz ülke veya şehir, İnternet servis sağlayıcınızın kim olabileceğini belirler. Bu, İnternet bağlantınızın kalitesini ve İnternet erişim hızını da belirler.

Tanımı gereği, bir ISP aşağıdaki gibidir:
İnternet Servis Provider(ISP), İnternet erişimi sağlayan bir şirkettir. En yaygın ISP, evinize veya işyerinize ücretli olarak İnternet sağlayan sağlayıcıdır. Tier1,tier2,tier3 dedikleri 3 ISP seviyesi vardır. Her üçü de internet erişimi sağlamada önemli bir rol oynamaktadır.

Tier1 NETWORK

Tier1, kendi akranı diğer tier1 networklerle İnternet trafiğini değiştiren bir İnternet sağlayıcısıdır. Bu ISP’ler, peering anlaşmalarıyla kendi akran anlaşmaları yoluyla trafik alışverişinde bulunurlar ve maliyeti azaltmış olurlar. Üçüncü taraf bir network ile anlaşma yapmaz,

Tier1 internet sağlayıcıları, İnternet’in omurgasını sağlayan ağlardır. Onlara omurga İnternet sağlayıcıları diyoruz. Bu sağlayıcılar Okyanusun altına kablo döşeyerek vs internetin altyapısnı inşa ederler ve son kullanıcılara hariç, diğer tüm İnternet sağlayıcılarına trafik sağlarlar. Seviye 1 İnternet sağlayıcıları olmadan, kıtalar ve ülkeler arasında internet trafiği değiş tokuş edilemez.

AT&T, Liberty Global, Verizon Enterprise Solutions tier1 networklere sahip şirketlere örneklekler.

Tier2 NETWORK
Tier2 ve tier3 Internet servis sağlayıcıları arasında bağlantı kuran bir servis sağlayıcıdır. Tier 2 ve tier 3 internet sağlayıcıları bazen birbirinin yerine kullanılabilir. Tier2 networkler tier1 networklerle peering anlaşmaları yapmaktan ziyade direk trafik almaya daha uygun bulurlar kendi kapsitelerinden dolayı.

Tier 2 sağlayıcılarına gelince, genellikle işletmelerle eşleştirerek belirli bir bölgeyi kapsarlar, ancak Tier 1 sağlayıcılarından daha düşük kaliteli ağlara ve daha düşük hızlara sahiptirler. Tier 2 sağlayıcılarının avantajları, genellikle daha küçük şirketler olmalarıdır, yani daha iyi anlaşmalar sunarak şirketlerle direk anlaşmalar yapmalarıdır. Bunları şehrinizde size ve diğer şirketlere internet sağlayan internet sağlayacılarıdır.

Tier2 networklere örnekler ;British Telekom, Vodafone, Easynet

Tier3 NETWORK
Tier3, kesinlikle İnternet transit satın alan bir sağlayıcıdır. Tier3 internet sağlayıcısı, konutlara ve işletmelere İnternet erişimi sağlayan son mil sağlayıcısıdır.

Seviye 3 ISP bulanık bir tanım haline gelse de, kesinlikle bir satın alma modelinde çalıştıklarını söylemek güvenlidir. Deutsche Telekom, Comcast bu şirketlere örneklerdir.Leave A Comment