Transport layer , layer 4 nedir?

Veri ağları ve Internet, insanlar arasında hem yerel hem de dünya çapında kesintisiz, güvenilir iletişim sağlayarak insan ağını destekler. Tek bir cihazda insanlar mesaj göndermek veya bilgi almak için e-posta, web ve anlık mesajlaşma gibi birden çok hizmeti kullanabilirler. E-posta istemcileri, web tarayıcıları ve anlık mesajlaşma istemcileri gibi uygulamalar, kullanıcıların mesaj göndermek ve bilgi bulmak için bilgisayarları ve ağları kullanmalarına izin verir.

Bu uygulamaların her birinden gelen veriler paketlenir, taşınır ve hedef aygıttaki uygun sunucu arka planına veya uygulamasına gönderilir. OSI aktarım katmanında açıklanan işlemler uygulama katmanındaki verileri kabul eder ve ağ katmanında adreslenmeye hazırlar. Taşıma katmanı, Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi, uygulama verilerinin uçtan uca aktarılmasından sorumludur.

Bu bölümde, ağ katmanı tarafından kullanılmak üzere uygulama verilerinin kapsüllenmesinde taşıma katmanının rolü incelenmektedir. Taşıma katmanı ayrıca bu işlevleri de kapsar:
■ Birden fazla uygulamanın aynı anda tek bir cihazda ağ üzerinden iletişim kurmasını sağlar
■ Gerekirse, tüm verilerin güvenilir bir şekilde ve doğru uygulama tarafından alınmasını sağlar
■ Hata işleme mekanizmalarını kullanır

Leave A Comment