Asterisk IVR nedir?

Interactive Voice Response (IVR), arayanlarla etkileşime giren, gerekli bilgileri toplayan ve aramaları uygun alıcıya yönlendiren otomatik bir telefon sistemi teknolojisidir. Bir şirketi hani bir ses vardır satış için 1 muhasebe için 2 vs , sizi karşılayan ve doğru departmana yönlendiren bu ses IVR denir.

IVR ve diğer telefon self servis biçimleri 1970’lerden beri faaliyet göstermektedir ve zaman zaman kişisel olmayan ve çoğu zaman ayrık müşteri deneyimleri nedeniyle atılmaktadırlar. Gartner Research’teki araştırma başkan yardımcısı ve seçkin analist Michael Maoz, bir zamanlar “IVR, şimdiye kadar yaratılan en sevilmeyen özelliklerden biri olarak vergilendirme ile sıralanıyor” dedi , ancak gerçek şu ki, IVR, iyi yapılmış bir işletme için hem maliyet tasarrufu sağlayabilir ve arayanlar için zaman tasarrufu sağlar.

Şimdi hemen asteriskte bunu nasıl yaparız nasıl çalışır örnekle gösterelim.

666 aradığımız “Answer” uygulamasıyla ile telefona cevap veriliyor,telefon açılıyor. Daha sonra “playback” uygulaması ile asterisk_tutorial adında IVR dediğimiz o ses kaydı çalıyor. Burada asterisk_tutorial dosyası sizin ses dosyanız kendi ses dosyanızı kendi şirketinize göre hazırlayabilir birisi 666 yı aradığında istediğimiz IVR ses kaydı ile karşılayabilirsiniz. 666 burada sadece sayı, herhangi bir telefon numarası yerine bir extension sadece.

No0P ifadesiyle ilgili: 666 numaralı extension aradığında zaman öncelikle No0P ifadesiyle “playback” yazısını ekrana yazdırıyor. No0p hiçbir aksiyon yapmaz,aslında kaldırsakta olur ama bir bilgi ekranı bilgi satırı olarak bu şekilde kullanbilirsiniz.


Leave A Comment