Asterisk sip peer nedir?

Sip peer; bir cihaz yada trunk’dır, yani asterisk’in çağrılarını göndereceği bir sip varlığıdır.

Asterisk ayarlarımızı yaptıktan ve kullanımı hazır ettikten sonra şimdi sip peers tanımlayıp telefonlarımızı register edeceğiz. Bunun için cd /etc/asterisk klasörüne gidip sip.conf de tanımlama yapacağız.

vi sip.conf diyerek sip.conf dosyasına girip sip peers tanımlıyoruz.

[Kaan]
type=friend
context=phones
allow=ulaw,alaw
secret=12345678
host:dynamic


[Klaudi]
type=friend
context=phones
allow=ulaw,alaw
secret=87654321
host:dynamic


Kaan ve Klaudia adında 2 tane sip peers oluşturdum telefonları register etmek için.
Type= Peer,User veya friend seçebilirdik. Burda type kısmında bir nevi iletişim şeklini belirliyoruz. Peer seçersek yalnızca gelen arama alabiliriz, User yalnızca arama yapabilir ve friend ise her ikisini de yapabilir.

Context=Başlangıçta genel, global ayarların bulunduğu [general] olarak adlandırlan context’e bağlıdır tüm dialplan’lar. Context, telefonları trunkları sip cihazlarını arama planına bağlanma yoludur. Mesela bir telefon için sadece yurtiçi arama diğer telefon için ise sadece yurtdışı arama yapmak istiyorsunuz. Bunun için farklı bir dialplan gerekir bunu da contextlerle yapıyoruz. Oluşturacağımız context’ler sayesinde extensionların biribirinden farklı yollar arama planları izlemesini sağlıyoruz.
Mesela ben Kaan adındaki sip cihazı,telefon oradaki context=phones kısmına bakarak çağrıyı başlatır. Yani Kaan adlı cihazı kullanarak bir numara aradığında asterisk bu context’e bakıp eşleşen bir extension arayacak. Bunu ilerde örneklerle daha iyi anlayacaksınız.

Allow: Bu kısımda kullanacağımız kodeklere izin veriyoruz.

Secret: Şifre, register ederken kullanacağız.

Host: Bu kısımda bağlanacağız server, host’un ipsini giriyoruz yada ip bilmiyorsak dynamic diyoruz.
Leave A Comment