Sip trunking nedir?

Büyük telekom sağlayıcıları eski PSTN işlevselliğini hızla aşamalı olarak bitiriyor ve müşterileri IP’ye taşıyor. Birçok Avrupa ülkesi, ISDN’yi zaten takip edecek sayısız diğerleri ile tamamen aşamalı olarak kaldırmıştır.  Günümüzde işletmelerin çoğunluğu zaten modern IP telefon sistemleri ve SIP gövdeleri kullanıyor.

Verizon gibi telefon şirketleri ABD’de ve İngiltere’de ISDN’yi aşamalı olarak kaldırmış, ISDN hatları önemli ölçüde azalmıştır. 2017’de KPN, Fransa Télécom, Deutsche Telekom, Telecom Italia ve BT gibi büyük telkoslar ISDN hatlarını aşamalı olarak kaldırmaya başladı ve İngiltere tüm ISDN altyapısının 2025 yılına kadar kullanımdan kaldırılacağını duyurdu.

Sonuç olarak, SIP kanalı kullanımı önemli ölçüde artmıştır ve İngiltere’deki KOBİ’ler ve kurumsal müşteriler için tüm ağ trafiğinin beklenen% 71’i 2020 yılına kadar SIP olması beklenmektedir. SIP Trunking hizmeti genellikle bir internet servis sağlayıcısı tarafından sağlanmaktadır. (ISS). Bir PTSN sağlayıcısından farklı olarak, sağlanan hatlar fiziksel hatlar değil, internet bağlantınız üzerinden sağlanan bir hizmettir. SIP Trunk Sağlayıcısı, telefon numaralarını ve hatlarını, genellikle geleneksel sağlayıcılardan daha iyi fiyatlarda ve daha fazla esneklik ve daha kısa sözleşme süreleri ile sağlar.

SIP Trunkları nedir?
Bir SIP trunk, en basit şekliyle bir telefon hattı anlamına gelir. Geçmişte bir Telecom sağlayıcısından bir telefon hattı alıp eski PBX’inize bağlıyordunuz şimdi ise telecom şirketlerinden bir SIP trunk alıp VoIP/IP PBX’inize bağlayabilirsiniz. SIP trunklar SIP standardını kullanır. ‘Trunk’ adı telekom dünyasından gelir ve aşağı yukarı bir grup telefon hattı anlamına gelir.

SIP trunking daha ucuz ve daha verimlidir. SIP gövdeleri, görüntülerin, seslerin ve belgelerin İnternet üzerinden nasıl seyahat ettiği gibi sesli aramaları da İnternet üzerinden yönlendirir. Bu, biri veri için diğeri telefon görüşmeleri için olmak üzere iki ayrı şebekeyi sürdürmeniz gerekmediği anlamına gelir.

Leave A Comment