Asterisk voicemail ayarları

Sizi,şirketinizi arayan ama ulaşamayan müşterileriniz için asteriskte voicemail application ile size mesaj bırakmalarını sağlayabiliriniz. Bunun için ilk önce voicemail ayarlarını configure edeceğiz.
vi voicemail.conf dosyasına gidiyoruz ve aşağıdaki ekran karşımıza geliyor, burada voicemail ile ilgili ayarları yapabilrsiniz. Hangi dosya türünde formatlara izin verdiğiniz veya max silence= 10 demiş mesela burada, 10 saniye sessilizk olursa otomatik kapat görüşmeyi manasında. Bu şekilde çeşitli ayarlar var.

Biz şimdi kendi testimiz için 2 tane extension “default” context’inin altında oluşturuyoruz aşağıdaki resimdeki gibi.
100,200 extension ismi, 1234 pin kodu(voicemaile girerken kullanacağız), daha sonra james mathias isim, en son da da mail adresi giriyoruz istersek bu voicemaili email adresimize göndermek için. Şimdilik onu configure etmeyeceğiz, sadece voicemail kullanımına bakacağız.

Daha sonra hangi applicationları kullanabiliriz onu da: core show applications like mail diye yani içinde “mail ” gecen applicationları bize göster diyoruz bu komutla.
VoiceMail applicationunu kullanacağız, mail bırakmak için.
VoiceMailMain ile de voicemail mesajlarımızı check etmek için kullanıcaz.

Burada aşağıdaki extensionlarımız 100 ve 200 için 2 tane voicemail oluşturduk. Burada Dial/mathias diyerek ara diyorum ve 100 extension arandığında mathias’ı arıyor eğer 5 saniye cevap yok ise bir sonraki application olan VoiceMail’e gidiyor. Daha sonra voicemaile mesajı bıraktıktan sonra da hangup application ile aramayı kapatıyor.


Burada {EXTEN} diye birşey var. Biz buna variable diyoruz. Burada extensionların yerini alıyor. Yani oraya 100 yada 200 extension ismi yazabilirdim ama düşünün böyle binlerce satır olursa tek tek extensiın için yazmak gerekecek onun yerine variable kullanıyoruz bu örnekte olduğu gibi.

Daha sonra VoiceMailMain application kullanarak bırakılan mesajlarının dinlenmesini sağlayacağız.
Aşağıda diyor ki *100 extension arandığın VoiceMailMain yardımıyla 100 exntesion için gelen voicemailleri dinle. Aşağıdaki kod bu işe yarıyor.


Yani telefondan *100 aradığınızda telesekterete cıkacak size pin kodunuzu girin diyecek en başta tanımladığımız 1234 olan pin kodunu girdikten sonra bize mesajımızı dinletecek. Bu şekilde de extensinımız gelen voicemailleri dinliyoruz. Bunlar sadece küçük mantığı anlamanız için verilen örnek uygulamalar.

Leave A Comment