Chan_Sip ve Pjsip farkı nedir?

CHAN_SIP

Chan_sip, Asterisk tabanlı cihazlarda yıllardır SIP işlevselliği için kullanılan bir “kanal sürücüsüdür”. Kanal sürücüsü, cihazınızın / yazılımınızın hangi protokoller (SIP, IAX, Skinny, vb.) üzerinden iletişim kurabileceğin söyleyen şeydir. Chan_sip, SIP daha yeni kullanılmaya başlandığından geliştirildi ve 2014’ten önce SIP aracılığıyla iletişim kurduysanız, büyük ihtimalle chan_sip ile bu iletişim içinde yer alıyordu.

Asterisk 11 ve altındaki versiyonlarda kullanılan tek SIP kanal sürücüsüdür. Asterisk 12’den başlayarak chan_pjsip geliştirilmesiyle chan_sip ile birlikte kullanılmaya başlandı. Birçok kişi hala chan_sip kullanıyor çünkü iyi bilinen, kararlı, zaman testli ve düzenli SIP iletişimleri için ihtiyaç duydukları tüm özellikleri destekliyor. Bununla birlikte, yeni özellik desteği için değişiklik yapmak kolay değildir Yeni çıkan özellikleri desteklememesi ve artık çoğu konuda resmi olrak ve geliştiricler tarafından desteklenmemesi nedeyile gelecekte yerini Chan_PJSIP bırakması beklenmektedir.

CHAN_PJSIP

PJSIP, Asterisk sürüm 12 ve sonraki sürümlerinde chan_pjsip kanal sürücüsünün temeli haline gelen bir kütüphanedir. Chan_pjsip’i kendi başına veya chan_sip ile paralel olarak kullanabilirsiniz. PJSIP çok modülerdir ve bir modüldeki değişiklik diğerlerini etkilemez. Başka bir deyişle, Asterisk (veya PJSIP kullanan herhangi bir iletişim platformu) geliştiricileri, özellikleri çok daha kolay ekleyebilir (veya kaldırabilir) ve hata verme riski daha azdır.

Şu anda chan_pjsip nispeten yenidir, ancak artan sayıda Asterisk tabanlı sistem varsayılan SIP kanal sürücüsü olarak chan_pjsip’i seçmektedir. Sonuç olarak, GUI tabanlı sistemlerde (FreePBX, Yeastar, Grandsteram, vb.) Son kullanıcılardan çok fazla adaptasyon gerektirmez, ancak GUI olmayan sistem kullanıcıları için küçük bir öğrenme eğrisi vardır.

 

 

source: https://www.linkedin.com/pulse/faqs-sip-vs-chansip-chanpjsip-kent-adams/

Leave A Comment