Cisco Analog ses portlarını fxo- fxs yapılandırma

Foreign Exchange Station Ports – FXS

FXS ports end point dediğimiz uç istasyonlara, yani telefonlar, faks makineleri ve modemler gibi tipik analog cihazlara bağlanır.

FXS ses portlarını yapılandırmaya hazır olduğunuzda, ilk önce yapmaız gereken routerınızın hangi ses bağlantı noktalarıyla donatıldığını bulmaktır. Router üzerindendeki ses bağlantı noktasını “show voice port summary” kullanarak bunu hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Routerınızı Cisco Unified Communication Manager Express (CME) olarak kullanıyorsanız, yapılandırdığınız her ephone-dn, “show voice port summary” dediğinde gösterdiği her ses portunu bir EXFS bağlantı noktası olarak görür.

Yukarıdaki resimdeki örnekte , bu yönlendiricinin iki FXS bağlantı ve dört FXO bağlantı noktası vardır.
FXS bağlantı noktalarının üç ortak yapılandırma alanı vardır:
■ Sinyal verme
■ Çağrı ilerleme tonları
■ Arayan Kimliği bilgileri
Analog FXS arabirimleri için iki tür sinyal kullanabilirsiniz: ground start and loop start. Sinyal türü, bir telefonun ahizeden kaldırığını bildirmek için aygıt tarafından kullanılan yöntemi belirler. Aşağıda ground start and loop start sinyali arasındaki farkları kısaca açıklanmıştır:

Ground start:
Kablodaki iki kabloyu geçici olarak topraklayarak yeni bir bağlantıya işaret eder. Genellikle PBX ekipmanına bağlanırken kullanılır.

Loop start:
Bir devreyi tamamlayarak (ahizeyi ahizeyi kaldırarak) ve toplam DC voltajını hatta düşürerek sinyal verir. Genellikle telefonlar, faks makineleri ve modemler gibi analog cihazlara bağlanırken kullanılır.

Başka ülkelere seyahat ettiyseniz, muhtemelen telefonların farklı bölgelerde farklı çalma sesi olduğunu fark ettiniz. Coğrafi konumunuza bağlı olarak, çevir sesleri daha yüksek veya daha düşük olabilir ve meşgul sinyalleri hızlı veya yavaş olabilir. Bunların tümü calll processing ile alakalı sesler yani çalma tonlarıdır. Arayan kişiye çağrının nasıl ilerlediğini bildiren ses sinyalleri. Cisco’da varsayılan olarak, router’un FXS bağlantı noktasında ABD’de kullanıılan ses tonları kullanır. Yönlendiriciniz dünyanın başka bir yerine hizmet veriyorsa, çağrı ilerleme tonlarını ayarlamak için aşağıdaki örnekte gösterildiği gibi değiştirebilirsiniz.

Foreign Exchange Office Ports – FXO

FXO, aşağıdaki resimde gösterdiği gibi cihazı FXS bağlantı noktasına, dış telefon hattı PSTN’e veya bir PBX’e bağlanmayı sağlar.

FXO portlarını ayarlarken FXS portlarını ayarlarken kullandığımız komutların çoğunu kullanırız.

Leave A Comment