Cisco IP Telefonlarını Bağlama ve yapılandırma

Telefonları takma ve mutlu kullanıcıların arama yapma ve alma noktasına gelmeden önce, ağın temel altyapısını yerleştirmeliyiz. Bu, Ethernet Üzerinden Güç (PoE), ses VLAN’ları ve Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü (DHCP) gibi teknolojileri içerir. Şekil 3-1’de gösterilen ağ diyagramı, bu teknolojilerin yerleşimini temsil etmektedir. Bu bölümü okurken, her bölüm bu hedefe ulaşmak için bir yapı taşı görevi görecektir.

Cisco IP Telefonları, diğer tüm ağ aygıtların bağlandığı gibi (PC’ler, IP tabanlı yazıcılar vb.) switche bağlanır. Kullandığınız IP telefonu modeline bağlı olarak, dahili bir anahtara(switche) da sahip olabilir. Aşağıdaki şekilde 7960 IP Telefonun arkasındaki bağlantıları göstermektedir. Şekil 3-2’de gösterilen portlar aşağıdaki gibidir:
■ RS232: Bir genişletme modülüne bağlanır (7914, 7915 veya 7916 gibi)
■ 10/100 SW: IP telefonu ağa bağlamak için kullanılır
■ 10/100 PC: Ortak bir PC’yi (veya başka bir ağ cihazını) IP Telefona bağlamak için kullanılır.
IP telefonu fiziksel olarak ağa bağladıktan sonra, bir şekilde güç alması gerekir. Bir Cisco VoIP ağında üç potansiyel güç kaynağı vardır.

Cisco Catalyst Switch PoE yöntemi
R45 e bağlamak için bir ethernet kablosu oluştursaynız konektörüne kıvrılmak için sekiz kablo (dört çift kablo) olduğunu görürsünüz. Bunların sadece dördünün kullanılıyordu diğerleri boştaydı. Hat içi güç ve PoE terimleri , kullanılmayan Ethernet kabloları üzerinden cihaza güç vermek, elektrik göndermek için kullanabileceğiniz iki yöntemi açıklar. Artık yalnızca bir Ethernet kablosuna takılabilen ve çalışması için gereken tüm gücü alabilen çeşitli cihazlar var.
Cisco IP Telefonlarına ek olarak, diğer yaygın PoE cihazları arasında kablosuz erişim noktaları ve video gözetim ekipmanları bulunur.
Bir Ethernet kablosu ile cihazlara güç verilmesi, yerel bir güç kaynağının kullanılmasına göre birçok avantaj sunar.
PoE 2003 yılında resmi bir standart (802.3af) oldu. Ancak, IP telefon endüstrisi bundan çok önce hızla gelişiyordu. IP telefonlara resmi bir PoE standardı olmadan güç sağlamak için, bazı tescilli yöntemler yaratıldı, bu yöntemlerden biri Cisco Inline Power idi.
Not: IEEE standartları gövdesi yakın zamanda 802.3at PoE standardını (PoE Plus olarak da adlandırılır) yaratmıştır, bunun amacı mevcut maksimum PoE watt değerini 15.4W’dan 25.5W’a yükseltmektir. Ek olarak, PoE’nin bazı tescilli uygulamaları Ethernet kablosundaki dört çift telin tümünü kullanarak 51W güce ulaşmıştır.


Bir patch panel yada coupler kullanarak IP Telefona Güç Verme
Birçok şirketin kendi switch ağlarına zaten önemli bir yatırımı var. PoE’yi desteklemek için tüm anahtarları yükseltmek önemli bir masraf olacaktır. Bu kuruluşlar, hatta PoE enjekte edebilen patch panel gibi ara aygıtlar kurmayı seçebilir. Bu tasarımın fiziksel düzeni aşağıda gösterilmiştir. Güç yaması panelini kullanarak, anahtar yükseltmelerine gerek kalmadan merkezi güç ve yedekleme avantajından faydalanmaya devam edersiniz.

Sıralı PoE enjektörleri, tek cihazlar için (bir coupler cihaz başına ) düşük maliyetli bir PoE çözümü sağlar. Bunlar genellikle kablosuz erişim noktalarını veya diğer “tek nokta” PoE çözümlerini desteklemek için kullanılır. Büyük bir IP Telefon ağı için hat içi PoE kuplörlerinin kullanılması, kablolama altyapınızdan bir karışıklık yaratır ve elektrik prizlerini tüketir (çünkü her satır içi PoE kuplörü özel bir fiş gerektirir).IP Telefonu Güç Tuğla ile Çalıştırma
Bir cihaza güç vermek için bir güç kablosu kullanmak o kadar basittir ki, sadece kısa bir söz gerektirir. Bu nedenle, bu bölümün nedeni öncelikle çoğu Cisco IP Telefonunun güç kaynakları ile birlikte gelmediğinden bahsetmektir. Cisco, çoğu VoIP ağı dağıtımının PoE kullandığını varsayar. Güç kabloları satın almak ve anahtar altyapınızı yükseltmek arasında seçim yapmanız gerekiyorsa, güç kablolarını fiyatlarını kontrol etmek akıllıca olacaktır. Ortalama Cisco IP Phone güç kablosu fiyatı 30-40 $ USD arasındadır. 48 switchport dağıtımını fiyatlandırırken, tüm IP telefonlar için güç kablosu satın almak, anahtar altyapısını yükseltmekle aynı fiyat aralığında olabilir.


Leave A Comment