Cisco Partitions ve Calling Search Spaces nedir?

Kontrol Sınıfı Kontrol Sınıfı, cihazlara arama kısıtlamaları uygulama yeteneği olarak tanımlanır. Tipik örnekler aşağıdakileri içerebilir:
■ Belirli kişilerin uzak mesafeli arama yapmasını önleme
■ Aynı numarayı günün farklı saatlerinde farklı hedeflere yönlendirme
■ Aynı numarayı farklı konumlardaki farklı hedeflere yönlendirme

Kontrol Sınıfı, Partitions ve Calling Search Spaces kullanılarak yapılandırılır.

Partitions and Calling Search Spaces öncelikle CUCM’de kontrol çağrısı uygulamak için kullanılır.Partition and Calling Search Spaces alanları, kullanıcıların belirli aramalar yapmasını engeller veya bunlara izin verir.

A partition, aynı erişilebilirliğe sahip bir Dizin numarası(extension) grubudur. Bölüme herhangi bir aranabilir bir numara eklenebilir. Varsayılan olarak tüm sayılar bölümünü alır.

Calling Search Spaces ise, birbirini arayabilecek bölümlerin sıralı listesidir. Bütün cihazlar default olarak CSS alır. Default CSS üzerinde değişiklik yapmak mümkün değildir,yenisi oluşturmak gerekir.

Aşağıdaki örnek yardımıyla Partitions ve Callib Search Spaces ne olduğunu anlayabilirsiniz .
Partition is “neredesin
Calling Search Spaces is “nereyi arayabilirsin”

Bir IP Telefondan arama yapmaya çalıştığınızda, CUCM arayan tarafın CSS’sini kontrol eder ve aranan tarafın CSS içindeki bir bölüme ait olup olmadığını kontrol eder. Eğer öyleyse, arama yapılır veya çeviri modeli yürütülür. Değilse, çağrı reddedilir veya çeviri düzeni yoksayılır.

Leave A Comment