Connection-oriented- Connectionless bağlantı türleri nedir?

Connection-oriented

Connection-oriented, uç noktalardaki cihazların herhangi bir veri gönderilmeden önce uçtan uca bağlantı kurmak için bir ön protokol kullandıkları verileri iletmenin bir yoludur. Telekomünikasyonda, connection-oriented servisler çoğunlukla “güvenilir ağ hizmeti” olarak tanımlanır, çünkü veri akışları / paketleri alıcıya gönderen tarafından gönderildikleri sırayla gönderilir.

Connectionless

Connectionless servisler, gönderenin hedefe bağlantı kurmadan hedefine veri paketleri gönderdiği iki terminal arasında veri iletişimini iletmenin bir yoludur. Conenctionsless sistemlere iyi bir örnek LAN’lardır. LAN’lar, her bilgisayarın ağa erişir erişmez veri paketlerini iletmesini sağlar. Telekomünikasyonda, connectioness protokoller genellikle stateless olarak tanımlanır, çünkü uç noktaların mesaj alışverişlerinde nerede olduklarını hatırlamak için protokol tanımlı bir yolu yoktur.

KARŞILAŞTIRMA ESASLARIConnection-OrientedConnectionless
Önceden Bağlantı GereksinimiGerekliGerekli değil
GüvenilirlikVerilerin güvenilir bir şekilde aktarılmasını sağlar.Garantili değil.
tıkanıklıkOlası olmayanMuhtemelen gerçekleşir.
Aktarma moduDevre anahtarlama ve sanal devre kullanılarak uygulanabilir.Paket anahtarlama kullanılarak uygulanır.
Kayıp veri iletimiMümkünPratik olarak mümkün değil.
uygunlukUzun ve istikrarlı iletişim için uygundur.Seri Çekim için uygundur.
SinyalBağlantı kurulumu için kullanılır.Sinyal kavramı yoktur.
Paket yönlendirmePaketler hedef düğümlerine sırayla gider ve aynı yolu izler.Paketler hedefe aynı rotayı takip etmeden rastgele ulaşır.
gecikmeBilgi aktarımında gecikme olur, ancak bağlantı kurulduktan sonra daha hızlı teslimat yapılabilir.Bağlantı kurma aşamasının olmaması nedeniyle iletim daha hızlıdır.
Kaynak TahsisiTahsis edilmesi gerekiyor.Kaynağın önceden tahsis edilmesi gerekmez.

Leave A Comment