Wireless Router & Wireless Access Point nedir?

WIRELESS ROUTER NEDIR?

Router, verileri kablolu veya kablosuz bir şekilde aktarabilen bir ağ cihazıdır. Akıllı bir cihaz olarak, router’ın ağa gelen ve giden trafiği verimli bir şekilde yönlendirmesi sağlanır. Geleneksel olarak, bir router kablolu ağ için Ethernet kabloları aracılığıyla diğer LAN (yerel alan ağı) cihazlarına bağlanmıştır. Zamanla, kablo kullanmadan kullanıcı dostu bir kurulum sağlayan kablosuz routerlar, birçok ev ve küçük ofis için önemli bir seçenek haline gelmişlerdir.

Kablosuz router, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler gibi kablosuz özellikli aygıtları bağlayarak yönlendiricinin işlevlerini yerine getiren bir ağ aygıtını ifade eder. Kurumsal routerlar için IPTV / dijital TV hizmetlerini destekler ve IP Üzerinden Ses (VoIP) çağrıları için kullanılabilirler. Ayrıca, LAN dışındaki potansiyel tehditlere karşı savunma için güvenlik duvarlarına ve şifre koruma işlevlerine de sahiptirler.

WIRELESS ACCESS POINT – WAP NEDIR?

Wireless AP veya WAP olarak da bilinen bir wireless acceess point, kablosuz istasyonlardan kablolu LAN’a trafik köprüsü oluşturarak mevcut kablolu ağa Wi-Fi özelliği ekleyen bir ağ donanım cihazı anlamına gelir. Wireless AP tek başına bir aygıt olarak işlev görebilir veya bir router’ın bir bileşeni olabilir.

Genel olarak konuşursak, wireless AP, dahili bir Wi-Fi bağlantısı olmayan cihazların bir Ethernet kablosu yardımıyla bir kablosuz ağa erişmesini sağlar. Yani, routerdan erişim noktasına giden sinyaller kabloludan kablosuz ağa dönüştürülür.

WAP kablosuz menzil genişletici olarak kullanılır ve mevcut WI-FI ağınızın kapsamını artırır. Yönelticinizi bir Ethernet kablosuyla bir kablosuz erişim noktasına bağlarsanız, Wi-Fi erişiminizin alanını artırabilirsiniz.

Ayrıca WAP üzerinden bir WAN portu yoktur doğrudan ISP ile bağlanamaz bu yüzden router ile kablo yardımı ile bağlanarak internete erişim sağlar.

Wireless router ve Wireless Access point arasındaki farklar?

-Bir hub olarak, router içindeki tüm cihazları ve iletişimi yönetmek için bir yerel alan ağı kurar.
-Yerel alan ağında bir alt aygıt olarak wireleass access point ise, bir erişim noktası aygıtların bağlanacağı başka bir konum sağlar.
-Kablosuz router bir wireless access point olarak işlev görebilir; ancak, wireless access point bir router olarak çalışamaz.

Leave A Comment