Data ve Ses trafiği için network gereksinimleri

Ses Trafiği için;

Veri trafiğinin aksine, ses trafiği tahmin edilebilir. Büyük bir web indirme veya dosya aktarımı başlatılırsa veri trafiği önemli ölçüde sıçrayabilirken, ses trafiği ağa giren ve çıkan her çağrı için tutarlı bir değer olmaya devam eder. Ses için gereken gerçek bant genişliği miktarı, kullandığınız codec bileşenine büyük ölçüde bağlıdır.

Bant genişliği gereksinimlerine ek olarak, sesli trafik aşağıdaki ek tek yönlü gereksinimlere sahiptir:

■ End-to-end delay: 150 ms veya daha az
■ Jitter: 30 ms veya daha az
■ Packet loss: % 1 veya daha az

Video trafiğinin ses ile aynı gecikme gereksinimleri vardır, ancak çok daha fazla bant genişliği tüketir. Ek olarak, bant genişliği videoda ne kadar hareket olduğuna bağlı olarak değişebilir (çok fazla hareket video için gereken bant genişliğini önemli ölçüde artırır).

Data Trafiği için:

Var olan her veri uygulamasının kendi QoS gereksinimi olduğundan, tüm veri uygulamaları için bir kılavuzu vermek imkansızdır. Ağınızdaki veri uygulamaları için QoS tasarlarken, uygulamalarınızı en fazla dört veya beş geniş kategoriye ayırın. Örneğin:

■ Kritik görev uygulamaları: Bu uygulamalar kuruluşunuz için önemlidir ve özel bant genişliği miktarları gerektirir.
■ İşlem uygulamaları: Bu uygulamalar genellikle kullanıcılarla etkileşimlidir ve hızlı yanıt süreleri gerektirir. Örneğin, bir teknik destek çalışanı önceki vaka kimliği değerlerine göre arayan bilgilerini almak için bir veritabanı uygulaması kullanabilir.
■ En iyi çaba uygulamaları: Bu uygulamalar kritik değildir veya kategorize edilmemiştir. Örneğin, web’de gezinme, e-posta ve FTP dosya aktarımları bu kategoriye girer.
■ Çöpçü uygulamaları: Bu verimsiz uygulamaların tipik olarak iş ihtiyacı yoktur, ancak aşırı miktarda bant genişliği tüketir. Örneğin, Kazaa, BitTorrent ve LimeWire gibi eşler arası dosya paylaşım uygulamaları bu kategoriye girer.

Bu veri uygulama kategorilerinin her birine belirli bir QoS düzeyi atayabilirsiniz. Daha sonra, çeşitli yöntemleri (gelen arayüz, çıkış arayüzü, erişim listeleri vb.) kullanarak gerçek uygulamaları bu kategorilere eşleyebilirsiniz.

Leave A Comment