DTMF – Dual Tone Multiple Frequency

Kaçınız döner telefonları hatırlayacak kadar yaşlısınız? İyi ya da kötü, kesinlikle öyleyim. Aslında, hayatımın ilk on yılı boyunca bildiğim tek şey buydu. Heck, çocukluğumun çoğu için bir parti hattımız bile vardı. Döner telefonlar darbeli arama denilen bir şey kullandı. “Parmak tekerleğinde” numaralı deliğe parmağınızı soktunuz, o tekerleği “parmak durmasına” geri çekip bırakın. Dönüş dönüşü sırasında, telefon hattının elektrik akımı aradığınız numaraya göre kesilecektir. Bir numara 1 kez, sıfır ise devreyi on kez keser. Merkez ofis daha sonra mevcut kesintileri aranan telefon numarasına çevirecektir.

DTMF, AT&T tarafından 1963’te darbeli arama ve döner telefonların yerini almanın bir yolu olarak tanıtıldı. Şimdi, telefon bir numarayı aramak için elektrik akımını kesmek yerine, aranan numarayı temsil eden bir ton üretti. Aslında, iki ton bir araya getirildi – bu nedenle DTMF’nin Çift Ton parçası.

DTMF sıradan bir telefonun dokunmatik tuşlarına bastığınızda oluşturduğunuz telefon seslerine tonlarına verilen bir addır. Telefon tuşları tanımlamak için bir sinyal sistemi de diyebiliriz.

DTMF, sadece bir telefon numarasını çevirmenin ötesine geçmiştir. İnteraktif Ses Sistemleri (IVR), düğmeye basarak cevapladığımız her türlü şeyi kapsıyor. Bankayı arayıp müşteri temsilcisine bağlanana kadar tuşladığımız bütün sayılar DTMF sayesinde. Sesli mesaj sistemlerimize giriş yapıyoruz ve mesajlarımızı DTMF ile alıyoruz.

Bir sesin tonları taklit edememesi için, bir ton yüksek frekanslı bir ton grubundan, diğeri düşük frekanslı bir gruptan üretilir. Touchtone telefon tuşlarına bastığınızda gönderdiğiniz sinyaller:

DTMF, dijital ve analog telefon sistemlerinde bir sorun değildi çünkü ikisi de paralı kaliteli (64 kilobit, 8000 Hz) ses bağlantısı kullanıyor. Sesler ve konuşma kolayca birbiriyle karıştırılır ve ton algılama donanımı, DTMF’yi gerektiren uygulamalar için ayırılabilirdi.

Ancak, VoIP ve bant genişliği ile ilgili endişeler, mümkün olduğunca az bayt kullanarak okunabilir bir ses akışı göndermek için ses sıkıştırma ve farklı teknikler kullanıldı. Bu sıkıştırma ve ses kodlama teknikleri, DTMF’ye zarar verir ve tonları, algılanması gereken bileşenleri algılanamaz hale getirir.

RFC 2833: RFC 2833 ile bu DTMF sinyallerini sesli görüşmenizi gönderdiğiniz aynı bağlantıyla göndermezsiniz. Bunun yerine,kendi akış şemasıyla onu bant dışı gönderirsiniz.

Not: Teknik olarak, RFC 2833, RFC 4733 ile değiştirildi, ancak çoğu zaman insanlar hala 2833 olarak adlandırmak istiyorlar, ben de öyle.

DTMF sinyallerinin kaynağına bağlı olarak, ayrı bir akışta başlayabilirler veya bir sesli görüşmeden çıkararak kendi ayrı akış oluşturulabilir. İkincisinin bir örneği, analogu SIP’ye dönüştüren bir ağ geçidi olabilir.

Peki, SIP açısından, bu RFC 2833 akışı nasıl oluşturulur ve yönetilir? Tabii ki Oturum Tanımı Protokolü (SDP) aracılığıyla. SDP, ses akışını tanımlamak için kullanılır (örn. G.729) ve ayrıca alıcıya RFC 2833’ün kullanılabilir olduğunu bildirmek için kullanılır. Özellikle, “telephone event” adı verilen bir şey kullanır. Davet mesajının gövdesinde görebileceğiniz bir SDP medya açıklaması örneği aşağıdadır. “0 – 16” biçimine dikkat edin. Bu on basamak artı *, #, A, B, D, E ve Flash’ı temsil eder.

m = ses 12346 RTP / AVP 101

a = rtpmap: 101 telephone event / 8000

a = fmtp: 101 0-16

RFC 2833 ve nasıl çalıştığı hakkında gerçekten anlamanız gereken bunlar. Amacı, DTMF için ses kodeklerinin en az sayıda bayt kullanarak mümkün olan en iyi ses akışını oluşturmarmasına izin vermek için ayrı bir akış oluşturmaktır.

Leave A Comment