SIP early offer & late offer

SDP’yi bir INVITE isteğinin mesaj gövdesine koyma fikrine de aşina olmalısınız. INVITE’in başlıkları, oluşturmak istediğiniz oturum türünü ve SDP, göndermek ve almak istediğiniz ortamı tanımlar.

Bu INVITE alıcısı SDP’yi ayrıştıracak, hangi codec bileşenini kullanacağına karar verecek ve 200 Ok yanıtında kendi SDP’sini geri gönderecektir. Aranan tarafın, kendisini göstermeden önce arayanın SDP’sini göreceğini unutmayın. Başka bir deyişle, arayan kartlarını masaya koyar ve aranan tarafın hangi eli oynayacağına karar vermesine izin verir.

Buna erken teklif denir. Erken teklif INVITE içindeki SDP anlamına gelir. Erken teklif, alıcıya bir oturum için nihai ortamı seçme gücü verir.

Ancak, aranan partinin tüm bu güce sahip olmasını istemezseniz ne olur? Arayanın kartlarını yeleğe yakın tutmasını ve aranan taraf ona gösterene kadar beklemesini istersen ne olur?

Geç teklif burada devreye giriyor.

Geç teklifte, INVITE talebinde SDP yoktur. Arayan (kullanıcı aracısı istemcisi) ile aranan taraf (kullanıcı aracısı sunucusu) arasında değiş tokuş edilen mesajlar aynıdır, ancak ortamın seçilmesinin sorumluluğu birinden diğerine geçer.

Geç teklifte, aranan taraf mesaj gövdesi olmayan bir DAVET alır. INVITE’i işlemek için tüm olağan şeyleri yapar (örneğin 180 Zil sesi göndermek), ancak oturumda hangi codec bileşeninin yer alabileceğinin farkında değildir. Arama cevaplandığında, SDP ile 200 Ok gönderilir ve arayan bir ACK ile yanıt verir. Ancak, ACK şimdi DAVETTE gönderilecek olan SDP’yi içerecektir. SDP yerleşimindeki bu değişiklikle arayan, bu oturum için hangi codec bileşeninin kullanılacağına karar verir.

Erken teklif = INVITE içinde SDP

Geç teklif = ACK’da SDP

SIP ile çalışmaya ilk başladığımda, ilk teklif normdu. Tabii o zamanlar ya temel SIP proxy’leri ya da noktadan noktaya SIP istemcileriyle çalışıyorduk. O zamandan beri çok şey değişti ve şimdi çok gelişmiş oturum yönetimi ve çağrı işleme sahibiz. Bu akıllı ağ bileşenleri, çağrı kabul kontrolü ve bant genişliği yönetimi uygulamak istiyor. Bunu yapmak için, uç noktalardan kontrolü ele geçirmeleri ve hepsinden daha iyisi için merkezi kararlar almaları gerekir. Bu nedenle, bir müşteri G.722’yi kullanmak istese de, o zaman en iyi seçim olmayabilir. Geç teklif, çekirdek iletişim sisteminin trafik polisini oynamasına ve kodek kararlarını vermesine izin verir.

Leave A Comment