SIP early media & late media

Erken ve geç medya medyanın akmaya başladığı zamanla ilgilidir. Basitçe söylemek gerekirse, erken medya, medyanın cevaplanmadan önce gönderildiğini, geç medya ise medyanın arama cevaplanana kadar beklediğini gösterir.

Erken ve geç medyanın aslında erken ve geç teklifle ilgisi yoktur. Geç teklif ve erken medya olabilir ve erken teklif ve geç medya olabilir.

Bunu anlamak için SIP ve VoIP hakkında düşünmekten evdeki analog telefona geçmelisiniz. Sabit hat sahibi olmayanlarınız için, büyükannenin evindeki telefonu düşünebilirsiniz. Mesele şu ki, SIP’den önce telefona odaklanmanız gerekiyor.

Bu ev telefonunu aldığınızda ilk duyacağınız şey nedir? Çevir sesi, elbette. Telefon şirketi hattın çalıştığını ve rakamları kabul etmeye hazır olduğunu bildirmek için çevir sesi gönderir. Bu medya değil. Bu, bir elektronik cihaz parçasındaki açma / kapama ışığı gibi davranan samimi ve rahat bir gürültüdür.

Hadi devam et. Çevir sesini duyarsınız, telefon numarasını girersiniz ve arama başlatılır. Aradığınız numaraya ve aranan kişinin durumuna bağlı olarak çeşitli sesler duyacaksınız.

Çalmak iyi bir şey. Bu, aranan tarafın telefonunun alarm verdiğini gösterir. Karşı taraf mevcut bir çağrıdaysa da meşgul sinyali duyabilirsiniz. Geri arama veya yeniden sıralama tonu olsun, bu medyadır. Bu sesler, telefon şirketinizden size aramanız hakkında bir şeyler söylemek için gönderilir. Eğer düşünürseniz, sizi çağrıların ilerleyişi hakkında nasıl bilgilendirebilirler? Bu eski analog telefonların ekranı yok. Böylece, gözleriniz yerine, kulaklarınızın, çağrınızın nasıl ilerlediğini izlemek için kullanırsınız.

SIP’de arama ilerlemesini belirtmek için “ses” kullanmayız. Bunun yerine, yanıt mesajlarımız var; 180 Zil sesi size uzaktaki telefonun çaldığını söyler. 486 Meşgul Burada size telefonun meşgul olduğunu bildirir. SIP cihazınız ses çalma veya mesaj görüntüleme gibi mesajlarla istediği her şeyi yapabilir. Ancak, bir ses çalınırsa, bu yerel bir sestir. SIP cihazına uzak uçtan veya iletişim sisteminden gönderilen medya değildir.


Öyleyse, SIP dünyasını SIP olmayan dünyayla arayüzlendirmeniz gerektiğinde ne olur? Özellikle, çağrı ilerlemesi için medya kullanan bir sistemle nasıl başa çıkıyorsunuz?

Erken medya, bir çağrı cevaplanmadan önce gönderilen medyadır. Bu, aradığınız kişinin sesi değil, telefon seslerinin, duyuruların veya telefon şirketinin yolunuzu göndermek istediği diğer seslerin sesi. İngiltere’de bir telefon aradığınızda duyduğunuz ayırt edici zil sesi. “Tüm devreler meşgul” mesajı. Aranan partinin sesini duyana kadar duyabileceğiniz her şey.

Erken medya, tipik olarak 183 Oturum Devam Ediyor yanıtı kullanılarak desteklenir . 180 Çalma yanıtından farklı olarak , 183 SDP içerecektir. Bu SDP, ağ tonlarını ve mesajlarını taşıyan bir medya bağlantısı kurmak için kullanılır. Sonunda çağrı cevaplandığında yırtılacak, ancak o zamana kadar, arayan kişinin çağrı ilerlemesini duyulabilir şekilde duymasının bir yolu.

Genel anahtarlamalı telefon şebekesi (PSTN) açısından erken medyadan bahsediyorum, ancak bazı medya PBX’leri tarafından erken medya da kullanılıyor. Neden? Çünkü PSTN’nin kullandığı seslerin aynısını çalmak istiyorlar. Duyurular ve ülkeye özgü geri arama yapmak istiyorlar. Unutmayın, PBX’ler PSTN ile aynı TDM dünyasına dayanır ve davranışlarının çoğunu benimsemiştir.


Leave A Comment