İşletim sistemi “OS” nedir?

Bir şletim sistemi, bilgisayarın donanımı ile arayüz oluşturur ve uygulamaların kullanabileceği hizmetler sunar.

Operating sytem yani “OS”, donanımla iletişim kuran ve diğer programların çalışmasına izin veren bir yazılımdır .106/5000
Sistem yazılımı veya bilgisayarınızın başlatılması ve çalışması için gereken temel dosyalardan oluşur.. Her masaüstü bilgisayar, tablet ve akıllı telefon, aygıt için temel işlevler sağlayan bir işletim sistemi içerir.

Yaygın masaüstü işletim sistemleri arasında Windows, OS X ve Linux bulunur. Her işletim sistemi farklı olsa da, çoğu bir masaüstü ve dosya ve klasörleri yönetme yeteneği içeren bir grafik kullanıcı arabirimi veya GUI sağlar. Ayrıca işletim sistemi için yazılmış programları yüklemenize ve çalıştırmanıza izin verir. Windows ve Linux standart PC donanımına yüklenebilirken, OS X Apple sistemlerinde çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle, seçtiğiniz donanım hangi işletim sistemlerini çalıştırabileceğinizi etkiler.

Tabletler ve akıllı telefonlar gibi mobil aygıtlar, GUI sağlayan ve uygulamaları çalıştırabilen işletim sistemlerini de içerir . Yaygın mobil işletim sistemleri Android, iOS ve Windows Phone’u içerir. Bu işletim sistemleri özellikle taşınabilir aygıtlar için geliştirilmiştir ve bu nedenle dokunmatik ekran girişi etrafında tasarlanmıştır . İlk mobil işletim sistemleri masaüstü işletim sistemlerinde bulunan birçok özelliğe sahip olmasalar da, artık üçüncü taraf uygulamaları çalıştırma ve aynı anda birden fazla uygulama çalıştırma gibi gelişmiş özellikler içeriyorlar.

İşletim sistemi bilgisayarın temel kullanıcı arabirimi olarak hizmet ettiğinden, aygıtla nasıl etkileşimde bulunduğunuzu önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle, birçok kullanıcı belirli bir işletim sistemini kullanmayı tercih eder. Örneğin, bir kullanıcı Windows tabanlı bir bilgisayar yerine OS X yüklü bir bilgisayar kullanmayı tercih edebilir. Başka bir kullanıcı, iOS’u çalıştıran bir iPhone yerine Android tabanlı bir akıllı telefonu tercih edebilir .

Yazılım geliştiricileri uygulama oluşturduklarında, belirli bir işletim sistemi için bunları yazmalı ve derlemelidirler . Bunun nedeni, her işletim sisteminin donanımla farklı iletişim kurması ve programcının kullanması gereken belirli bir uygulama programı arabirimi veya API’sı olmasıdır. Birçok popüler program çapraz platform olmakla birlikte , birden fazla işletim sistemi için geliştirilmiş oldukları için, bazıları yalnızca tek bir işletim sistemi için kullanılabilir. Bu nedenle, bir bilgisayar seçerken, işletim sisteminin çalıştırmak istediğiniz programları desteklediğinden emin olun.

Leave A Comment