Media gateway Control protocol, MGCP nedir?

IETF tarafından oluşturulan sesli sinyal protokolü; sesli ağ geçitlerinin merkezi bir çağrı aracısı tarafından istemci / sunucu biçiminde kontrol edilmesini sağlar.

Protokol, veriyi devre anahtarlamalı bir ağ için gereken formattan paket anahtarlamalı bir ağ ve medya ağ geçidi denetleyicisi için gerekli olan biçime dönüştüren bir medya ağ geçidi arasında bir iletişim aracı tanımlar. MGCP, birden çok uç nokta arasındaki çağrıları ayarlamak, sürdürmek ve sonlandırmak için kullanılabilir. Megaco ve H.248, MGCP’nin geliştirilmiş bir versiyonuna atıfta bulunur.

MGCP (Media Gateway Control Protocol) defines a protocol which can be used to manage the elements of a decomposed media gateway. Media gateways contain endpoints on which the Call Agent can create, modify and delete connections in order to establish and control media sessions with other multimedia endpoints. Also, the Call Agent can instruct the endpoints to detect certain events and generate signals. The endpoints automatically communicate changes in service state to the Call Agent. Furthermore, the Call Agent can audit endpoints as well as the connections on endpoints.

Leave A Comment