Network Tasarımı

Network tasarımında 4 temel beklentinin karşılanması beklenir: Fault tolerance, Ölçeklenebilirlik, Hizmet kalitesi (QoS) ve Güvenlik.

Fault tolerance: Basitçe ifade edilirse, hataya dayanıklılık, ağın bazı bileşenleri arızalansa bile İnternet’in normal şekilde çalışmaya devam edeceği anlamına gelir. Artıklık veya ekipmanın ve ortamın çoğaltılması, hataya dayanıklılıkta önemli bir faktördür. Bir sunucu arızalanırsa, aynı işlevleri yerine getiren bir yedek sunucunun onarımlar yapılana kadar işi alabilmesi gerekir. Hataya dayanıklı bir ağda veri bağlantısı başarısız olursa, iletiler yinelenen bir rotadaki hedefe yönlendirilir.

Ölçeklenebilirlik(Scalability): ağın büyüme ve gelecekteki değişikliklere tepki verme yeteneğini tanımlar. Ölçeklendirilebilir bir ağ, tasarımı yeniden başlatmak zorunda kalmadan yeni kullanıcıları ve ekipmanları kabul edebilir. Daha önce de belirtildiği gibi, ağların kullanım şekillerindeki değişikliklerin gerçekleşeceği ve uyarlanabilir veya ölçeklenebilir bir ağa sahip olması, tüm ağı yeniden oluşturmak zorunda kalmadan yeni kullanıcıların eklenmesine izin verecektir. Ölçeklendirilebilir bir ağ, dahili ve harici olarak büyüyerek, kullanıcı talebine ayak uydurmak için büyüyebilecek bir ağ oluşturmak üzere diğer ağlara katılabilir.

QoS: Ağ üzerinden sunulan hizmetlerin performans seviyesini gösterir. Canlı video veya ses gibi servisler, e-posta gibi servislerden daha fazla kaynak gerektirebilir. Birçok teknoloji bir platforma dönüştürüldüğünden, bu platformdaki hizmet türlerinin ayrılması bir hizmet için diğerine göre daha yüksek önceliğe izin verebilir. Örneğin, bir ağ yöneticisi bir web toplantısının katılımcılarından gelen verilerin e-posta hizmetine göre önceliğe sahip olduğunu belirleyebilir. Cihazların veri türlerine öncelik verecek şekilde yapılandırılması QoS’ye bir örnektir.

Güvenlik(Security): Eğer halkın interneti kullanırken güven duyması gerekiyorsa ağ güvenliği çok önemlidir. İş yapmak için İnternet’i kullanan kişiler ve finansal işlemleri için güvenlik talep ediyorlar ve kişisel bilgi gerektiren devlet ve işletmeler (örneğin, bir hastane veya doktor ofisi) müşterilerinin gizliliğini korumalıdır. Tıpkı bir şehrin vatandaşlarının güvenlik ve güvenlik beklediği gibi, web kullanıcıları topluluğu da öyle. Onsuz, tıpkı bir şehrin vatandaşları gibi, kullanıcılar iş yapmak için başka bir yer bulacaklar. Şifrelenmiş mesajlar ve yerel bir ağın kapısında güvenlik cihazlarının kullanımı, güvenliği uygulama yöntemleridir.

Leave A Comment