MLPS – Multi-Protocol Label Switching nedir?

Çok Protokollü Etiket Değiştirme (MPLS), hızı artıran ve ağ trafiğinin akışını kontrol eden veri yönlendirme teknolojisidir. MPLS ile veriler, her durakta bir yönlendirme tablosunda karmaşık aramalar yapmak yerine etiketler yoluyla bir yolla yönlendirilir. Çoğu durumda, MPLS, veri paketlerinin katman 3 yerine katman 2’ye iletilmesini sağladığı için Katman 2.5’te çalıştığı kabul edilir.

Ölçeklenebilir ve protokolden bağımsız olan bu teknik, Internet Protokolü (IP) ve Asenkron Taşıma Modu (ATM) ile çalışır. MPLS teknolojisi ile TCP / IP protokolünün sunduğu esneklik ve yönetimin ve ATM protokolünün sunduğu yüksek veri aktarımı hızları ve servis kalitesi kullanmaktadır.

Veriler geleneksel bir IP ağına girdiğinde, uzun ağ adreslerine göre ağ düğümleri arasında hareket eder. Bu yöntemle, veri paketinin geldiği her yönlendirici, yönlendirme tablolarına dayanarak paketin ağdaki bir sonraki durağı hakkında kendi kararını vermelidir. MPLS ise her pakete önceden belirlenmiş bir yol boyunca göndermek için bir etiket atar.

Ağ (Ağ) teknolojisinde yönlendirme geliştirilmesi yavaş yapılmaktadır. Fakat MPLS teknolojisi ile Ağın giriş noktalarından çıkış noktaları belirlenerek yönlendirme için bir kez yapılır ve ağın içinde hızlı bir şekilde ilerlenir.

Leave A Comment