PPP & PPTP & PPPOE nedir?

PPP NEDIR?
“Noktadan Noktaya Protokolü” anlamına gelir. PPP, iki nokta veya “düğüm” arasında iletişim ve veri aktarımı sağlayan bir protokoldür. Uzun yıllar boyunca PPP, bir İSS’lere çevirmeli bağlantı kurmanın standart yoluydu. Çevirmeli modemlerin yerini geniş bant aygıtlar alırken, PPP bağlantıları arttı. Bununla birlikte, PPP, DSL modem kullanarak İnternet’e bağlanmak için yaygın bir yol olan “Ethernet üzerinden PPP” (PPPoE) içinde yaşar.

PPTP NEDIR?
PPP diğer protokolleri kapsadığından, veri tünelleme veya PPP protokolü içindeki verileri güvenli bir şekilde aktarmak için kullanılabilir. Noktadan Noktaya Tünel Protokolü (PPTP bu amaç için tasarlanmıştır ve genellikle sanal özel ağ VPN’leri oluşturmak için kullanılır.Ancak, PPP başlangıçta güvenli bir protokol olarak tasarlanmamıştır ve bazı bilinen güvenlik açıklarına sahiptir.

PPPOE NEDIR?
PPPoE veya Ethernet üzerinden PPP, bir DSL modem kullanarak bir ISS’ye bağlanmak için standart bir yoldur. Modeminizi yüksek hızlı bir Ethernet bağlantı noktası kullanarak bir bilgisayara veya yönlendiriciye bağlamanızı sağlar. Ardından modem, İSS ile noktadan noktaya bağlantı kurar. PPP kimlik doğrulamayı destekler, bu nedenle PPPoE ayarlarına bir kullanıcı adı ve parola girmeniz istenebilir. Bu bilgiler, DSL İnternet sağlayıcınızın geçerli bir abone olduğunuzu doğrulaması için basit bir yol sağlar.

Leave A Comment