WİMAX nedir?

WiMAX, metropol alan ağları (MAN’lar) oluşturmak için tasarlanmış bir kablosuz iletişim standardıdır. Wi-Fi standardına benzer, ancak çok daha geniş bir kapsama alanını destekler. Bir Wi-Fi sinyali birkaç yüz metrelik bir yarıçapı kapsayabilirken, sabit bir WiMAX istasyonu 30 mil mesafeyi kapsayabilir. Mobil WiMAX istasyonları 10 mil kadar yayın yapabilir.

Wi-Fi, ev ağları ve kafeler için iyi bir kablosuz İnternet çözümü olmakla birlikte, daha büyük alanlar için pratik değildir. Geniş bir alanı kapsamak için, tutarlı aralıklarla birden fazla Wi-Fi tekrarlayıcı ayarlanmalıdır. Birkaç kilometrelik alanlarda, kablosuz erişim sağlamak için oldukça verimsiz bir yöntemdir ve genellikle çok fazla bakım gerektirir. WiMAX ise tek bir istasyon kullanarak birkaç kilometreyi kat edebiliyor. Bu, bakımı çok daha kolay hale getirir ve daha güvenilir bir kapsama alanı sunar.

WiMAX, Wi-Fi’nin 802.11 teknik spesifikasyonuna benzeyen “IEEE 802.16” teknik adıyla da bilinir. İkinci nesil geniş bant kablosuz erişim (BWA) standardı olarak kabul edilir ve büyük olasılıkla yerine Wi-Fi ile birlikte kullanılacaktır. WiMAX bu kadar geniş bir sinyal aralığına sahip olduğundan, potansiyel olarak tüm şehirlere ve diğer geniş alanlara kablosuz İnternet erişimi sağlamak için kullanılacaktır. Aslında, WiMAX’ın bazı taraftarları, sonunda İnternet erişimini dünyanın tüm bölgelerine yayacağını tahmin ediyor.

Leave A Comment