Quality of service – QOS nedir?

Bir VoIP ağının başarılı bir şekilde çalışması için, ses trafiğinin, ağın bir ucundan diğer ucuna geçtiği için veri trafiğine göre önceliği olmalıdır. QoS’nin Cisco tanımı aşağıdaki gibidir:

Hizmet kalitesi, ağın diğer kullanıcılar ve uygulamalar pahasına bir dizi kullanıcıya ve uygulamaya daha iyi veya özel hizmet sunma yeteneğidir.

Bu, ses trafiğinin ağı geçerken ihtiyaç duyduğu şeye benziyor: web’de gezinme, FTP aktarımları, e-posta trafiği vb. Gibi tipik veri trafiğinden daha iyi veya “özel” hizmet. Ses trafiği buna bant genişliği gerekliliklerinden dolayı çok fazla ihtiyaç duymaz (VoIP çoğu veri uygulamasına kıyasla çok az bant genişliği kullanır), daha çok gecikme gereksinimleri gerektirir. Verilerin aksine, bir ses paketinin ağın bir ucundan diğer konularına geçmesi için geçen süre. Ağı geçen bir veri paketinde gecikme olursa, dosya aktarım çubuğunun tamamlanması birkaç saniye daha sürebilir veya bir web sayfasının yüklenmesi yarım saniye daha uzun sürebilir. Bir kullanıcının bakış açısından, bu büyük bir mesele değildir. Ancak, ağdan geçen ses trafiği gecikirse, konuşmalar çakışmaya başlar (bir kişi başka biriyle aynı anda konuşmaya başlar), konuşma kesilir ve bazı aşırı durumlarda sesli çağrı düşer.

Bu sorunlarla mücadele etmek için, yalnızca VoIP trafiği için kullanılabilir bant genişliği olduğundan değil, VoIP trafiğinin kullanılabilir ilk bant genişliğini aldığından emin olmanız gerekir. Bu, ağda bir yönlendiricinin gönderilmeden önce trafiği kuyruğa aldığı bir darboğaz varsa, yönlendiricinin bekleyen ses trafiğini ilk kullanılabilir aralıkta gönderilecek veri trafiğinin önüne taşıyacağı anlamına gelir. Bunu başarmak QoS’nin işidir. QoS kendi başına bir araç değil, ağınızı geçen trafik üzerinde tam kontrol sağlamayı amaçlayan birçok araç kategorisidir. Trafik gecikmesini azaltmayı amaçlayan tek bir QoS aracını kullandığınız zamanlar olabilir. Diğer zamanlarda, gecikmeyi kontrol etmek, bant genişliğini ayırmak ve WAN üzerinden giden verileri sıkıştırmak için birden fazla QoS aracı kullanabilirsiniz. QoS araçlarının her birini nasıl ve ne zaman kullandığınız, trafiğinizin ağ gereksinimlerine ve trafiği destekleyen ağın özelliklerine (bant genişliği, gecikme vb.) bağlıdır.

Leave A Comment