Routing Protokolleri nedir?

Bir ağdaki tüm yönlendiricilerin güncel ve kapsamlı rota bilgisine sahip olması zorunludur. Yönlendirme tablosunu manuel statik yapılandırma ile korumak her zaman mümkün değildir. Ağ yönlendiricileri üzerindeki çeşitli kullanılabilir dinamik yönlendirme protokollerinden birini yapılandırmak, yönlendiricileri güncel tutmanın çok daha etkili bir yoludur.

Yönlendirme protokolleri, yönlendiricilerin yönlendirme bilgilerini dinamik olarak paylaştıkları kurallar kümesidir. Yönlendiriciler, ağ geçidi olarak işlev gördükleri ağlarda yapılan değişikliklerin veya diğer yönlendiriciler arasındaki bağlantılarda değişiklik yaptıkça, bilgiler diğer yönlendiricilere aktarılır. Bir yönlendirici yeni veya değiştirilmiş rotalar hakkında bilgi aldığında, kendi yönlendirme tablosunu günceller ve bilgileri diğer yönlendiricilere iletir. Bu şekilde, tüm yönlendiriciler dinamik olarak güncellenen ve birçok atlama uzak uzak ağlara giden yollar hakkında bilgi edinebilen doğru yönlendirme tablolarına sahiptir. Güzergahları paylaşan yönlendiricilerin bir örneği aşağıda gösterilmektedir.

Kullanılan en yaygın yönlendirme protokolleri
■ Yönlendirme Bilgisi Protokolü (RIP)
■ Geliştirilmiş İç Ağ Geçidi Protokolü (EIGRP)
■ Önce En Kısa Yolu Aç (OSPF)

Yönlendiricilere güncel yönlendirme tabloları sağlayan yönlendirme protokollerinin avantajı, ek genel masraflar nedeniyle azalır. Rota bilgilerinin değişimi, ağ bant genişliğini tüketerek ek yük getirir. Bu ek yük, yönlendiriciler arasındaki düşük bant genişliği bağlantılarıyla ilgili bir sorun olabilir. Başka bir maliyet, yönlendiricinin işlem yüküdür. Her paketin işlenmesi ve yönlendirilmesi gerekmez, aynı zamanda yönlendirme protokollerinden gelen güncellemeler, rota bilgilerinin bir yönlendirme tablosunda kullanılabilmesi için karmaşık algoritmik hesaplamalar da gerektirir. Bu, bu protokolleri kullanan yönlendiricilerin hem protokol algoritmalarını uygulamak hem de ilk ağ kurulum maliyetlerini artırabilecek zamanında paket yönlendirme ve yönlendirme gerçekleştirmek için yeterli işleme kapasitesine sahip olması gerektiği anlamına gelir.

Statik yönlendirme, ağ ek yükü üretmez ve yönlendirici tarafından herhangi bir rota işleme gerekmeden girişleri doğrudan yönlendirme tablosuna yerleştirir. Statik yönlendirme maliyeti, daha önce belirtildiği gibi, yönlendirme tablolarını verimli yönlendirme sağlayacak şekilde manuel olarak yapılandırmak ve korumak için gereken yönetim süresidir.

Leave A Comment