SIP – Çaprı aktarma (Blind transfer) çağrı örneği

En temel çağrı aktarma şekli, blind transfer dediğimiz aktarma olarak bilinir. Blind transfer, aslında son hedefe yani çağrı yönlendirilecek hedefe bir çağrı başlatmadan başka bir uzantıya aktarımdır. Çağrı körü körüne hedefe aktarılır.

Bu örnekte UA1, UA2 ile bir oturum oluşturur. UA1, UA2’yi UA3’e aktarmak istiyor. İlk UA1, UA2’yi beklemeye alır. UA1,” Refer-to header” alanında UA3 URI’sini hedef göstererek UA2’ye bir REFER isteği ile çağrıyı aktarma girişiminde bulunur.

 

UA2, REFER’ye talebin kabul edilebilir olduğunu belirten 202 bir yanıtla yanıt verir. UA2 ayrıca UA1’e, ‘100 Trying’ geçici yanıtının sadece başlangıç satırından oluşan bir sipfrag mesaj gövdesi ile UA1’e bir NOTIFY mesajı göndererek aktarımın durumunu günceller. UA2 daha sonra REFER iletisinin “Refer-to” headerında öğrendiği URI’yi kullanarak UA3’e bir INVITE gönderir.

 

UA3 INVITE’i kabul ettiğinde, UA2 UA1’e UA1’e 200 OK nihai yanıtı ile bir NOTIFY mesajı göndererek aktarımın başarılı olduğunu bildirir. UA1 aktarımın başarılı olduğunu öğrendikten sonra UA2 ile oturumu bir BYE göndererek sonlandırır.

 

 

Leave A Comment