SIP – Çaprı aktarma (Attended transfer) çağrı örneği

 

İkinci, daha karmaşık bir çağrı aktarma biçimi, attended aktarım olarak bilinir. Attended call transfer, gerçekten hedefe aktarılmadan önce aramanın beklemeye alındığı ve son varış yerinin yani çağrı aktarılacak adresin gerçekten çağrıyı almak isteyip istemediğini doğrulamak için başka bir çağrı başlatıldığı bir aktarımdır. Bu iki çağrı daha sonra birleştirilebilir.

Bu örnekte UA1, UA2 ile bir oturum oluşturur. UA1 UA2’yi UA3’e aktarmak istiyor. İlk UA1, UA2’yi beklemeye alır. UA1 daha sonra UA3 ile yaklaşmakta olan transfer konusunda UA3’ü uyarmak için başka bir oturum açar. UA1 daha sonra UA3’ü beklemeye alır. UA1, Refer-to alanında UA3 URI’ni referans göstererek UA2’ye bir REFER isteği göndererek aktarma girişiminde bulunur. Refer-To header’da ayrıca Replaces header bulunur ve bu headar UA1 ve UA3 arasındaki iletişim kutusu için iletişim kutusu tanımlayıcılarını (call-id ,-to,-from ) içerir.
 

UA2, REFER’ye talebin kabul edilebilir olduğunu belirten 202 bir yanıtla yanıt verir. UA2 ayrıca UA1’e, ‘100 Trying’ geçici yanıtının bir sipfrag mesaj gövdesi ile UA1’e bir NOTIFY mesajı göndererek aktarımın durumunu günceller. UA2 daha sonra REFER iletisinin Refer-to alanında bulunan URI’yi kullanarak UA3’e bir INVITE gönderir. Bu INVITE ayrıca, REFER iletisininde bulunan Replaces header’ının barındırır ve Replaces header ise iletişim kutusu tanımlayıcıları (call-id,-to-,-from) bulunur.
 

UA3 INVITE’i aldığında Replaces header inceler ve tanımlayıcılarla eşleşen bir dialog bulur. UA3 artık bu yeni INVITE’in öncekini UA1 ile değiştiren yeni bir dialog oluşturması gerektiğini biliyor. UA3 daha sonra UA2’den DAVET’i kabul eder ve bu iketişim kutusunu(dialog) sona erdirmek için UA1’e bir BYE gönderir.
 

UA2 daha sonra UA1’i, ‘200 OK’ final response bir sipfrag mesaj gövdesi ile UA1’e bir NOTIFY mesajı göndererek aktarıcının başarılı olduğunu bildirir. UA1 aktarımın başarılı olduğunu öğrendikten sonra UA2 ile oturumu bir BYE göndererek sonlandırır.

 

Leave A Comment