SIP To PSTN

SIP (Yazılım telefonu) ve PSTN (Eski telefon) farklı ağlardır ve farklı diller konuşur. Bu yüzden bu iki ağ arasında iletişim kurmak için bir çevirmene (burada Gateway) ihtiyacımız var.

Bir SIP telefonunun PSTN ağ geçidi üzerinden bir PSTN’ye nasıl telefon araması yaptığını gösteren bir örnek verelim.

Bu örnekte, Tom (sip: [email protected]) bir sip telefonudur ve Jerry +91401234567 küresel telefon numarasını kullanır.


Aşağıda bir SIP telefondan PSTN’ye bir çağrı yapılırken gerçekleşen tüm sürecin adım adım bir açıklaması verilmiştir.

Her şeyden önce, (Tom) SIP telefonu Jerry’ye ulaşmak için +91401234567 küresel numarasını çevirir. SIP kullanıcı aracısı genel bir sayı olarak anlar ve DNS kullanarak request-uri’ye dönüştürür ve isteği tetikler.

SIP telefonu INVITE’i doğrudan ağ geçidine gönderir.

Ağ geçidi, PSTN’deki bir sonraki telefon anahtarına bir SS7 ISUP gövdesi seçerek PSTN’ye çağrı başlatır.

INVITE sitesinden çevrilen rakamlar ISUP IAM ile eşleştirilir. ISUP adresi tam mesajı (ACM), bagajın oluşturulduğunu belirtmek için PSTN tarafından geri gönderilir.

Telefon zil sesi üretir ve telefon anahtarına gider. Ağ geçidi, ACM’yi, ağ geçidinin PSTN’den sesi köprülemek için kullanacağı RTP bağlantı noktasını gösteren bir SDP içeren 183 Oturum İlerleme yanıtıyla eşleştirir.

183’ün alınması üzerine, arayanın UAC’si ağ geçidinden gönderilen RTP paketlerini almaya başlar ve sesi arayana sunar, böylece arayanın PSTN’de ilerlediğini bilirler.

Çağrı, aranan taraf telefona cevap verdiğinde tamamlanır, bu da telefon anahtarının ağ geçidine bir cevap mesajı (ANM) göndermesine neden olur.

Ağ geçidi daha sonra PSTN ses bağlantısını her iki yönde de keser ve arayana 200 OK yanıtı gönderir. RTP ortam yolu zaten kurulmuş olduğundan, ağ geçidi SDP’yi 183’te yanıtlar, ancak RTP bağlantısında herhangi bir değişikliğe neden olmaz.

UAC, SIP sinyal alışverişini tamamlamak için bir ACK gönderir. ISUP’ta eşdeğer bir mesaj olmadığından, ağ geçidi ACK’yı emer.

Arayan, sonlandırması için ağ geçidine BYE gönderir. Ağ geçidi BYE’yi ISUP yayın mesajına (REL) eşler.

Ağ geçidi 200OK’yi BYE’ye gönderir ve PSTN’den bir RLC alır.

Leave A Comment