SIP Via / Record route

Record-Route
Record-Route üstbilgisi, aynı çağrı kimliği için sonraki isteklerin yolunda olmasını isteyen proxy sunucuların isteklerine eklenir. Daha sonra kullanıcı aracısı tarafından sonraki istekleri yönlendirmek için kullanılır.

Via
Başlıklar yoluyla sunucular tarafından döngüler algılama ve yanıtların istemciye geri dönüş yollarını bulmalarına yardımcı olma isteklerine eklenir. Bu yalnızca hedeflerine ulaşmak için verilen yanıtlar için faydalıdır.

Bir UA, istek gönderirken bir Via üstbilgisi alanına kendi adresini oluşturur ve ekler.

İsteği yönlendiren bir proxy, Via üstbilgisi alanları listesinin en üstüne kendi adresini içeren bir Via üstbilgisi alanı ekler.

Bir isteğe yanıt üreten bir proxy veya UA, istek yoluyla tüm Via üstbilgisi alanlarını yanıta kopyalar ve ardından üst Via üstbilgisi alanında belirtilen adrese yanıtı gönderir.

Yanıt alan bir proxy üst Via üstbilgi alanını denetler ve kendi adresiyle eşleşir. Eşleşmezse, yanıt atılır.

The top Via header alanı kaldırılır ve yanıt bir sonraki Via üstbilgisi alanında belirtilen adrese iletilir.

Via header,protocolname, sürüm numarası ve aktarım (SIP / 2.0 / UDP, SIP / 2.0 / TCP, vb.) Ve alınan portnumbers ve alınan, rport, şube gibi parametreler içerir.

Bir UA veya proxy isteği üst Via üstbilgisi alanında belirtilenden farklı bir adresten alırsa, alınan üstbilgi Via üstbilgisi alanına eklenir.

Bir Branch parametresi, İstek-URI’sının sağlama işlevi ve Kime, Kimden, Çağrı Kimliği ve CSeq numarası olarak hesaplanan UA’lar ve proxy’ler aracılığıyla Üstbilgi alanlarına eklenir.

Leave A Comment