SIP traffic vs RTP traffic

Adından da anlaşılacağı gibi, SIP yani Oturum Başlatma Protokolü iki uç nokta arasında bir oturum başlatmak için kullanılır . SIP herhangi bir ses veya video verisi taşımamaktadır – sadece iki uç noktanın, gerçek zamanlı Aktarım Protokolü (RTP) aracılığıyla bu trafiği birbirleri arasında aktarmak için bağlantı kurmasına izin verir.

SIP protokolü, hedefine ulaşmadan önce genellikle bir veya daha fazla SIP proxy sunucusu aracılığıyla yönlendirilebilir. Bu yöntem, e-postanın nasıl iletildiğine çok benzer, çünkü genellikle her biri iletiyi orijinal biçiminde ileten birden çok e-posta sunucusu teslim sürecine dahil olur tıpkı SIP’de olduğu gibi. Her e-posta sunucusu , iletinin izlediği yolu izlemek için iletiye bir Alınan üstbilgisi ekler . SIP ise , iletinin hedefine ulaşmak için geçtiği proxy’lerini izlemek için bir Via üstbilgisi kullanır .

SIP, HTTP’ye çok benzer bir mesaj biçimi kullanır. Her ikisi de insan tarafından okunabilir ve benzer (aynı değilse) hata kodlarını kullanır. Örneğin, hem HTTP hem de SIP, zaman aşımı hatasını bildirmek için hata kodu olarak 408, bulunamadı için 404, vb. Kullanır. Wireshark kullanarak SIP paketlerini yakalayabilir ve içeriğini okuyabilirsiniz.

İşte bunu düşünmenin kolay bir yolu. Bob’u telefonda aramak istiyorum, ama Bobs numarasını bilmiyorum. Ancak e-posta adresim var. Bob’a telefon numaramdan beni aramasını söyleyen bir e-posta gönderdim. E-posta birkaç sunucudan geçer ve nihayetinde Bobs gelen kutusuna gelir. Bob telefon numaramı içeren e-postayı okur, telefonu alır ve beni arar. Daha sonra birbirimizle sesli konuşmamıza başlayabiliriz. E-posta, bir telefon görüşmesi ayarlamamıza yardımcı olmak için kullanıldı ve bundan sonra artık gerekli değildi. Telefon görüşmemiz, e-postamın kendisine ulaşmak için geçtiği sunuculardan geçmek zorunda değildi, çünkü bunlar iki ayrı sistem. Bu örnekteki e-posta bir SIP paketine benzer, telefon görüşmesi RTP oturumumuzdur.

Leave A Comment