Cisco Call manager express(CME) nedir?

Bir Cisco router başarabileceklerinin miktarı oldukça fazladır : yönlendirme tabloları, yönlendirme protokolleri, erişim listeleriyle güvenlik, Ağ Adres Çevirisi (NAT) … liste uzayıp gidiyor. Peki ya birisi size yıllardır kullandığınız Cisco router’ın IP telefon ağınızı da destekleyebileceğini söylerse ne olur? Cisco Unified Communications Manager Express (CME) platformunda tam olarak amacı buydu.

Cisco Unified CallManager Express, Cisco IOS yazılımıyla cisco routerlar üzerinden aktif edilerek çalıştırılan bir çağrı işleme uygulamasıdır.

Cisco Integrated Service Router (ISR) platformunuz yalnızca verileri yönlendirmekle kalmaz, aynı zamanda analog ve dijital ses devrelerini (daha sonra ele alınacak FXO, FXS ve T1 bağlantı noktaları gibi) sonlandırır, VoIP uç noktalarını (Cisco IP Telefonları gibi) destekler ve konferans görüşmesi, görüntülü telefon ve otomatik arama dağıtımı (ACD) gibi daha gelişmiş özellikleri bile yönetir. Kullandığınız platforma bağlı olarak, CME 450’ye kadar IP Telefonu desteklemek için ölçeklenebilir ve bu da küçük ve hatta bazı orta ölçekli işletmeler için iyi bir çözümdür.

Cisco, CME 8.X’i ISR ​​Nesil 2 (G2) platformlarında çalışacak şekilde tasarlasa da, uygun IOS yükseltmeniz olması koşuluyla orijinal ISR platformlarında (1800, 2800 veya 3800 serisi gibi) çalıştırabilirsiniz. Cisco, indirdiğiniz özellik kümesine bağlı olarak CME’yi IOS yazılımının kendisine entegre eder. IOS 15’in piyasaya sürülmesinden bu yana, CME özellik kümesini etkinleştirmek için bir Ürün Yetkilendirme Anahtarı (PAK) gereklidir.

Leave A Comment