Softswitch nedir?

İlk telefonlar ve santraller 1800’lerin sonlarına kadar uzanıyor. Önceden telefon santralleri büyük donanımlardan oluşan bi cihazdı. Bugün ise teknolojinin gelişmesiyle tamamen bir donanım üzerine kuracağınız yazılımlardan oluşuyor.

Softswitch veya yaygın olarak Switch, VoIP endüstrisinin omurgası olarak bilinir. Softswitch, IP Üzerinden Ses (VoIP) ağlarında oturum oluşturmak, sürdürmek, yönlendirmek ve sonlandırmak için çağrı kontrolünü sağlar.
Adından da anlaşılacağı gibi, softswitch, endüstri standardı donanım üzerinde çalışan yazılım tabanlı bir çözümdür. Softswitch uygulamaları, tescilli donanıma dayalı eski monolitik telefon ekipmanına göre doğal ekonomik avantajlar sunar.

Softswitch’de sistem üç ayrı fonksiyonel öğeye ayrılmıştır:

Signaling gateway, SIP ve H.323 gibi IP sinyal protokollerini PSTN’de kullanılan eski SS7 protokolleriyle birleştirir.

Media gateway, TDM devrelerini sonlandırır ve IP aktarımı için ortam akışlarını RTP veya SRTP gibi protokolleri kullanarak paketler.

Media gateway controller, ortam ağ geçiadine, ortam sunucularına ve uygulama sunucularına çağrıları başlatıp sonlandırmalarına, kayıtlı mesajları çalmalarını ve çağrı yönlendirme veya çağrı bekletme gibi uygulama işlevlerini gerçekleştirmelerini bildirir. Bir media gateway controller, aynı zaman da softswitch, call agent or call controller olarak çağrılabilir.

VoIP endüstrisi büyümeye devam ettikçe softswitch’ler daha popüler hale geliyor. VoIP teknolojisinin önemli bir bileşeni olan Softswitch, Voip sunucusu olarak da görev yapar . Şirketlerin büyük donanım maliyetini azalttı.

Leave A Comment