Asterisk call queue nedir?

Call queue, yani çagrı kuyrugu özelliği, işletmelere yüksek arama hacminin yoğun olduğu dönemlerde gelen aramaları yönetmek için harika bir yol sunar. Dahili kullanıcılar diğer aramaları alırken gelen aramaları bir hatta (veya “sıraya”) yerleştirir. Kuyruğa alınan aramalar, alındıkları sırayla bir sonraki kullanılabilir aracıya veya kullanıcıya dağıtılır. Bu özellik daha önce yalnızca büyük iletişim merkezleri tarafından kullanılabiliyordu ancak VoIP telefon çözümleri sayesinde yeni kurulan ve küçük işletmeler için daha erişilebilir hale geldi.

Call queue, müşteri bekleme süresinin minimum olmasını sağlamak ve aynı zamanda çalışan temsilcilere adil iş yükü dağıtımı sağlamak için çağrı kuyruklarının gözetimidir. Doğru yapıldığında, iyi çağrı kuyruğu yönetimi bekleme sürelerinin azalmasına ve genel olarak daha iyi müşteri deneyimine yol açabilir.

Call queue ile çağrı dağıtırken çeşitli stratijilerde izleyebilrisinz. Bunlardan bazılarına şunlardır:

Round robin yönlendirme – Bu yöntem, yaygın çağrı yönlendirme kurallarının en esnektir. Aramaları her ekip üyesine eşit olarak dağıtabilir, aramaları almak için en iyi aracıya göre aramaları yönlendirebilir veya belirli üyelerin diğerlerinden daha fazla arama almasını sağlayabilirsiniz
Ring all – Bu stratejiyle kuyruktaki tüm aracılar aynı anda çağrılır ve ilk yanıtlayan çağrı çağrılır. Bu, VIP müşterileri aradığında, çağrılarının hemen yanıtlanmasını sağlamak için yaygın bir stratejidir.
Last used- Arayanlar, aramalar arasında en uzun süre bekleyen aracıyla bağlantı kurar. Bu satış ve müşteri desteği için çok yaygın bir stratejidir.

Bunu asteriskte nasıl yapıyoruz.. Bunun için vi queue.conf dosyasını açıp aşağıdaki gibi [support] contexti altında queue üyelerini belirtiriyoruz.
James ve Mathias adında 2 tane üye belirledik.

Aşağıda dial planımızda Dial applicationı yerine queque applicationı ile kullanarak queue.conf da oluşturduğumuz support grubunu arıyoruz. 120 sayısı ile orada 120 saniye boyunca dene aramayı devam ettir diyoruz.

queue.conf doyasına giderek aşağıdaki görebileceğiniz arama stratijilerine bakabilir istediğiniz strateji kullanabiliriz. Deafult olarak strategy=ringall olarak geliyor. Orada ringall değiştirerek başka bir stratejide yapabilirsiniz.

Leave A Comment