Cisco NTP ile saat ayarları

Bir Cisco VoIP ağını altyapısını hazırlamak için son görev zamanı ayarlamaktır. Cisco cihazlarında doğru zamana sahip olmak birçok nedenden dolayı önemlidir.
Ağ cihazlarınızda doğru bir saat istemenizin nedenlerinden sadece birkaçı:
■ Cisco IP Telefonlarının kullanıcılarınıza doğru tarih ve saati görüntülemesini sağlar.
■ Sesli posta etiketlerine doğru tarih ve saati atar.
■ Şebekedeki aramaları izlemek için kullanılan Arama Ayrıntı Kayıtlarında (CDR) doğru zaman verir.
■ Tüm Cisco cihazlarındaki çoklu güvenlik özelliklerinde ayrılmaz bir rol oynar.
■ Yönlendiricilere kaydedilen iletileri ve anahtarları doğru zaman bilgileriyle etiketler.

Cisco aygıtları önyüklendiğinde, çoğu 1 Mart 1993’te tarih ve saatini öğlen olarak varsayılan olarak ayarlar. Saati ayarlamak için iki seçeneğiniz vardır: el ile, ayrıcalıklı EXEC modundan saat ayarı komutunu kullanarak veya otomatik olarak Ağ Saati’ni kullanarak Protokol (NTP).
Saati NTP kullanarak ayarlayan cihazlarda her zaman manuel olarak ayarlanan saatten daha doğru bir saat saati bulunur. Aynı şekilde, ağınızdaki tüm NTP cihazları da aynı zamana sahip olacaktır. Bu avantajlar NTP’yi tercih edilen saat ayarlama yöntemi yapar. Cihazınızdaki saatin doğruluğu, NTP sunucusunun katman numarasına bağlıdır.

Genel olarak erişilebilen NTP sunucularının bir listesini www.ntp.org adresinden edinebilirsiniz.
Kullanılacak bir veya daha fazla NTP sunucusu edindikten sonra, Aşağıdaki sözdizimini kullanarak Cisco aygıtlarınızdaki NTP desteğini yapılandırabilirsiniz.

İlk komut olan “ntp server”, Cisco cihazınızı belirtilen NTP sunucusunu kullanacak şekilde yapılandırır; 64.209.210.20, herkes tarafından erişilebilen birçok NTP sunucusundan biridir. Girdiğiniz tek komut buysa, cihazınızdaki saatiniz kendisini Evrensel’e ayarlar(UTC). Cihazınızın saat dilimini doğru şekilde ayarlamak için “clock timezone ” komutunu kullanın. Önceki sözdizimi örneği Arizona için saat dilimini UTC’den –7 saate ayarladı. Yönlendiriciyi bir NTP sunucusuyla senkronize olacak şekilde yapılandırdığımıza göre, Örnek 3-5’te gösterilen komutları kullanarak NTP ilişkilerini ve geçerli saat ve tarihi doğrulayabiliriz.Leave A Comment