Cisco Router-Based DHCP Server ayarları

DHCP sunucusu olarak WAN şube yönlendiricisini kullanıyoruz. DHCP sunucusu olarak kullanmak, küçük ağlarda biraz yaygın bir kullanmak. Daha büyük kuruluşlara geçtiğinizde, DHCP hizmetleri genellikle sunucu platformlarında merkezlenir. Her iki DHCP seçeneği de IP telefonlarına TFTP sunucusu bilgileri gönderebilir.Aşağıdaki resim, bir WAN şube yönlendiricisini DHCP sunucusu olarak yapılandırmak için kullanılan sözdizimini gösterir.

Bu örnek, DHCP sunucusu olarak bir Cisco yönlendirici kullanır. DHCP sunucusu olarak yönlendirici kullanmak basit ve kararlı olduğu için bu yaklaşımı seviyorum. Bununla birlikte, çoğu insan DHCP hizmetleri için bir Windows sunucusu veya başka bir merkezi cihaz kullanır. Cisco Unified Communications Manager bile DHCP sunucusu yetenekleri içerir. Bu durumlarda, DHCP isteklerini sesli VLAN aygıtları için merkezi DHCP sunucusuna yönlendirmek üzere genellikle bir ip yardımcı adresi yapılandırmanız gerekir.

Cisco yönlendiricilerinin DHCP yapılandırmalarına yaklaşma şekli, diğer DHCP sunucularının kaç tanesinden biraz farklıdır. Çoğu DHCP sunucusu, istemcilere dağıtmak istediğiniz bir dizi IP adresi belirtmenize izin verir. Cisco yönlendiricileri tam tersi yaklaşımı kullanır: önce istemcilere dağıtmak istemediğiniz bir dizi adres belirtirsiniz (genel yapılandırma modundan ip dhcp excluded-address sözdizimini kullanarak). DHCP havuzlarını yapılandırmadan önce hariç tutulan adreslerin yapılandırılması, Cisco yönlendiricinin IP adreslerini aralık dışında tutma şansınız olmadan yanlışlıkla dağıtmamasını sağlar. Yönlendiricideki DHCP hizmeti, ağ aralığındaki ilk dışlanmayan IP adresinden IP adresleri dağıtmaya başlayacaktır. Örnek 3-3’te bu, ses kapsamı için 172.16.1.10 ve veri kapsamı için 172.16.2.10’dur.

Hem veriye hem de ses cihazlarına 4.2.2.2’lik bir DNS sunucusu atandığına dikkat edin. Bu, Internet üzerinde iyi bilinen, açık bir DNS sunucusudur. Bu IP adresi, hatırlanması çok basit bir IP adresi olduğu için yeni ağ dağıtımlarında bağlantı ve DNS hizmetlerini test etmek için fevkalade çalışır.

Cisco IP Phone henüz CUCM veya CME’de yapılandırılmamışsa (TFTP sunucusunda SEP .cnf.xml dosyası yoktur), IP Phone XMLDefault.cnf.xml adlı bir dosya ister. Bu, genellikle Otomatik Kayıt adlı bir özellik için kullanılan temel bir yapılandırma dosyasıdır (telefonların yapılandırılmadan kayıt yapmasına izin verir).

Leave A Comment