Cisco Unified CallManager (CUCM) nedir?

Cisco Unified CallManager (CUCM), aynı zamanda Cisco CallManager (CCM) ve Cisco Unified Communications Manager (CUCM) olarakta adlandırılan, Cisco Systems tarafından satılan yazılım tabanlı bir IP çağrı aracı platformudur.

Sertifikalı donanım platformlarında bir linux “appliance” olarak çalışıyor ve Cisco Unified Communications çözümünün güçlü çağrı işleme bileşeni olarak işlev görüyor.

CUCM’yi herhangi bir büyük kuruluşun Cisco IPT çözümünün arkasındaki “yönetmen” olarak düşünün. Çekirdek cihaz kontrolü, çağrı yönlendirme, izinler, özellikler ve dış uygulamalara bağlantı sağlar. Özetle, CUCM’nin Cisco VoIP için önemi anıtsaldır.

CUCM çok sayıda yeteneği desteklese de, en önemlilerinden bazıları şunlardır:
■ Ses ve video telefonu için tam destek: CUCM tarafından sağlanan temel özellik. CME, küçük bir organizasyonun direktörü gibi hareket ederken, CUCM ise orta ölçekli ve kurumsal sınıf şirketlere yönelik sesli ve görüntülü aramaları destekler.

■ Appliance(Cihaz)tabanlı çalışma: Modern CUCM versiyonları bir appliance yani cihaz olarak çalışır, yani temel alınan işletim sistemi sağlanlaştırılır(sabitlenir) ve erişilemez.

■ Redundant server cluster: CUCM, bir küme ilişkisinde yapılandırılmış yedek sunucuları destekler. Kümeleme özellikleri, veritabanı bilgilerini (directory numaraları ve routing planları gibi statik veriler içeren) ve gerçek zamanlı bilgileri (etkin aramalar gibi dinamik veriler içeren) çoğaltır. CUCM kümeleri 30.000 IP telefona (güvenli olmayan modda SCCP veya SIP) veya 27.000 IP telefona (güvenli modda SCCP veya SIP) ölçeklendirilebilir.

■ Intercluster ve ses ağ geçidi kontrolü ve iletişimi: Bir CUCM kümesinde 30.000 IP telefon sınırı olsa da, istediğiniz kadar küme oluşturabilirsiniz (her biri 30.000 IP telefonla) ve bunları intercluster trunk bağlantıları kullanarak birbirine bağlayabilirsiniz. Kendi kümeniz dışında aramak için Intercluster devre bağlantılarını kullanmanın yanı sıra, CUCM ayrıca çeşitli diğer ses ağlarına (PSTN veya eski PBX sistemleri gibi) bağlanabilen sesli ağ geçitlerine de (Cisco yönlendirici gibi) bağlanabilir.

■ Yerleşik Olağanüstü Durum Kurtarma Sistemi (DRS): Yerleşik bir özellik olarak CUCM DRS hizmeti, CUCM veritabanını (ve tercih ettiğiniz diğer dosyaları) bir ağ cihazına güvenli FTP (SFTP) üzerinden yedeklemenizi sağlar

■ VMWare Sanallaştırma Desteği: VMWare’i seviyorsanız, CUCM 8.0’ın bir VMWare ESXi ortamında desteklemesi hoşunuza gidecek. Bu, sanallaştırmanın tüm kullanılabilirlik ve ölçeklenebilirlik avantajlarını CUCM dağıtımınıza getirir.

■ Dizin hizmeti desteği veya entegrasyonu: VoIP ağları, ağ kullanıcı hesaplarını çeşitli amaçlar için kullanabilir. CUCM, kullanıcı hesaplarını tutmak için kendi dizin sunucusu olma özelliğine sahiptir veya mevcut bir kurumsal dizin yapısına (Microsoft Active Directory gibi) entegre olabilir ve kullanıcı hesabı bilgilerini oradan alabilir.

Leave A Comment