CUCM’de IP telefon yapılandırma gereksinimleri

CUCM, IP Telefonlar için çeşitli yapılandırma öğelerine sahiptir. Aşağıdaki temel gerekli öğelere kısaca bakıyoruz:
■ Device Pool
■ Cisco Unified CM Group
■ Region
■ Location
■ Date/Time Group
■ Phone NTP Reference
■ Device Defaults
■ Softkey Template
■ Phone Button Template
■ SIP Profile
■ Phone Security Profile
■ Common Phone Profile

Device Pool

Device pool, bir grup aygıta bir dizi ortak yapılandırma sağlar; Aygıt Havuzu’nu birden çok farklı ayarı aynı anda, hızlı ve doğru bir şekilde uygulamak için bir şablon olarak düşünün. İhtiyacınız olan sayıda Aygıt Havuzu oluşturabilirsiniz, genellikle konum başına bir tane, ancak bunlar işlev başına da uygulanabilir. (Örneğin, çağrı merkezindeki tüm telefonlar, hepsi aynı konumda olmasına rağmen, yönetim ofislerindeki diğer telefonlardan farklı bir Aygıt Havuzu kullanabilir.)

Cisco Unified CM Group

Bir CM Grubu, telefonların kaydedebileceği yukarıdan aşağıya sıralı yedek subscriber serverların listesini tanımlar. Liste en fazla üç abone(subscriber) içerebilir (ayrıca isteğe bir ekstra SRST ). Listedeki ilk sunucu birincil abonedir; ikincisi yedek, üçüncüsü ise üçüncül. Normal çalışmada, telefonlar birincil kayıt mesajlarını birincil, yedek kayıt mesajlarını yedeklemeye gönderir ve üçüncü aşamaya hiçbir şey göndermez. Birincil sunucu başarısız olursa veya başka bir şekilde kullanılamaz duruma gelirse, telefon yedek sunucuya bir birincil kayıt mesajı gönderir (ve bu sunucuya kaydolur) ve üçüncüye yedek kayıt mesajları göndermeye başlar.

Region

Bölgeler, IP Telefonlar arasında sesli ve görüntülü aramalar için kullanılabilecek type of compression veya bit hızını belirtir. Bağlantıda kullanılan 8 kbps veya G.729, 64 kbps veya G.722 / G.711 vb. Olabilir. Aslında bu çağrılar için kullanılacak codec bileşenini seçiyoruz; kodek de bilinen bir bit hızı üretir ve bu da öngörülebilir miktarda bant genişliği kullanır ve öngörülebilir bir ses kalitesi sağlar.

Location

Location, IP Telefonlar arasında sesli ve görüntülü aramalar için kullanılabilecek bant genişliği (bandwitch)miktarını belirtir. Locations, bir ağ bağlantısının özelliklerini belirlemek için region ile birlikte çalışır. Location , konular arasındaki bağlantılar üzerinden sesli ve görüntülü aramalar için kullanılabilir bant genişliği miktarını sınırlandırarak ses ve video kullanılabilirliğini kontrol etmenizi sağlayan arama kabul kontrolü (CAC) gerçekleştirmek için de kullanılabilir.

Date and Time group

Tarih / Saat Grubu Daha önce tartışıldığı gibi, tüm cihazların zaman senkronizasyonu için NTP kullanılması önerilir. Sorun, NTP’nin GMT saat diliminde değilse cihazlarda görüntülenen zamanı “yanlış” yapan Greenwich Saati’ne başvurmasıdır.

Phone NTP Reference

IP telefonlarının, NTP kullanarak zamanı alabilecekleri bir NTP sunucu adresine ihtiyaçları vardır. (Bu, SCC kullanılarak doğru zamanda yapılandırılmış SCCP telefonlar için gerekli değildir. (Bu, SCCP sinyali kullanarak doğru zamanda yapılandırılan SCCP telefonlar için gerekli değildir.) NTP referansının, ihtiyacı olan telefonlarda yerel olması tercih edilir.

Device Defaults

Device default sayfası, desteklenen tüm uç noktaları(endpointleri) (gerekirse SCCP ve SIP için ayrı girişlerle) ve her uç noktanın varsayılan olarak kullandığı ürün yazılımı yüklemesini, Device Pool ve Telefon softkey yapılandırmasını listeler. Bu, yöneticinin, her türden yeni kaydedilmiş herhangi bir aygıt için sistem genelinde faydalı varsayılanlar ayarlamasına olanak tanır.

Softkey Template and Phone Button Template

Yazılım Tuşu Şablonu, kullanıcının hangi yazılım tuşu işlevlerini kullanabileceğini denetler; bunlar genellikle özellik erişimi için kullanılır (Konferans, Aktarım, Park, Uzantı Hareketliliği, vb.). Varsayılan olarak yedi yazılım tuşu şablonu vardır ve tasarımınızın gerektirdiği kadar çok öğe oluşturabilirsiniz.

Profiles

Profiller, tekrarlayan görevlerin bir kerelik yapılandırılmasına olanak tanır; birkaç profil türü vardır ve gerektiğinde telefonlara uygulanacak her türden birçok sürüm oluşturabilirsiniz.

Phone Security Profile

Her bir telefon / protokol türü için varsayılan bir Telefon Güvenlik Profili vardır. Bu varsayılan profiller güvenliği devre dışı bırakır; cihazı güvenli olarak yapılandırmayı, şifreli TFTP yapılandırma dosyalarını ayarlamayı ve Sertifika Yetkilisi Proxy ayarlarını değiştirmeyi seçebilirsiniz.

Common Phone Profile

Ortak Telefon Profili, aşağıdakiler de dahil olmak üzere telefonun davranışını kontrol eden ayarları içerir:
■ DND ayarları
■ Telefon kişiselleştirme özellikleri
■ VPN ayarları
■ USB bağlantı noktası davranışı
■ Video özellikleri
■ Güç tasarrufu seçenekleri

Leave A Comment