Digit Manipulasyonu

Digit manipülasyonu, bir çağrının istenen bir hedefe ulaşmasına yardımcı olmak için aranan numaradan rakam ekleme veya çıkarma işlemidir. POTS dial peers automatic digit-stripping özelliğinin tartışılması sırasında birkaç basamak manipülasyon komutunu zaten gördünüz (digit-strip and forward-digit commands). Bazı pratik örneklere bakmadan önce, aşağıda, bir Cisco router’da kullanabileceğiniz yaygın rakam işleme komutlarının bir listesini gösterir.

Komut: prefix digits Mode: POTS dial peer
Aranan rakamlardan önce yönlendiricinin ekleyeceği rakamları belirlemenizi sağlar. Örnek: ön ek 011, orijinal olarak aranan numaranın önüne 011 rakamlarını ekler.

Komut: forwards-digits number Mode: POTS dial peer
İletilecek sağa yaslanmış basamak sayısını belirlemenizi sağlar. Örnek: 4 basamaklı rakamlar, çevrilen numaradan yalnızca en sağdaki dört rakamı iletir.

Komut: [no] digit-strip : Mode: POTS dial peer
POTS dial peers’lerin varsayılan basamak sıyırma davranışını etkinleştirir veya devre dışı bırakır. Örnek: Hiçbir basamaklı şerit, bir POTS kadran eşinde otomatik basamaklı sıyırma davranışını kapatmaz.

Komut: num-expmatch Mode: Global
Eşleme dizesiyle eşleşen tüm çevrilen numaraları, ayarlanan dizede belirtilen rakamlara dönüştürür. Örnek: num-exp 4 … 5 … 4 ile başlayan dört haneli herhangi bir numarayı 5 ile başlayan dört haneli bir numarayla eşleştirir (4123, 5123 olur). Örnek: num-exp 0 5000, çevrilen 0 rakamıyla eşleşir ve 5000 olarak değiştirir.

Komut: voice traslation-profile Mode: Global, POTS, VoIP dial peer
Sayıları istediğiniz gibi dönüştürmek için en fazla 15 kuraldan oluşan bir çeviri profili yapılandırmanıza olanak tanır. Çeviri profili global olarak oluşturulur ve daha sonra (erişim listesine benzer şekilde) istediğiniz sayıda çevirme arkadaşına uygulanır.

Leave A Comment