Cisco Incoming and outgoing Dial Peers

Bir router sesli bir çağrı aldığında, yönlendiricinin aramayı işlemesi için her zaman bir dial peers ile eşleşmesi gerekir. Bu basit bir ifade gibi görünse de, aslında bunu hem gelen hem de giden yönde başarmak için çok fazla strateji vardır.


Yukarıdaki resim çağrı ayaklarını ve buna olarak, x1101’den x2510’a kadar uçtan uca aramaları tamamlamak için gerekli olan dial peers yapılandırmasını gösterir. Şimdi, giden dial peers eşleştirmek kolaydır: Aranan rakamları alın ve en özel eşleşmeyi bulmak için router’da yapılandırdığınız dial peers’ların altındaki destination patterns karşılaştırın. Örneğin, x1101 x2510’u çevirirse, CME_A yönlendiricisi dial peersa bakar ve aramayı IP adresi 10.1.1.2’ye yönlendiren bir VoIP arama dial peers olduğunu fark eder. POTS dial peers 2510 ile eşleşir, bu da yönlendiricinin T1 arabirimini ekli PBX sistemine çağrı göndermesine neden olur. Bu işlem, yönlendiricinin giden arama eşleriyle nasıl eşleştiğini açıklar (Yukarıdaki resimde çağrı ayağı 2 ve çağrı ayağı 4 olarak gösterilir), ancak route gelen arama dial peers ile nasıl eşleşir? Bir router, gelen dial peers’a aşağıdaki beş yöntemle eşleşir:

 1. Incoming called-number dial peer komutunu kullanarak aranan numarayı (DNIS) eşleştirin.
 2. Answer-address dial peer komutunu kullanarak arayan kimliği bilgilerini (ANI) eşleştirin.
 3. destination-pattern dial peer komutunu kullanarak arayan kimliği bilgilerini (ANI) eşleştirin.
 4. Port dial-peer dial peer komutunu kullanarak gelen bir POTS dial peer eşleştirin.
 5. Önceki dört yöntem kullanılarak bir eşleşme bulunamazsa, dial peer 0’ı kullanır.

Arama ayakları 2 ve 4, arana numara (DNIS) bilgileri kullanılarak eşleşen giden arama dial peers olarak dikkate alınır.Route, gelen arama dial peers eşleriyle eşleştirmek için önceki beş kural listesini şu şekilde kullanır.

Çağrı ayağı 1 için:

 1. (NO MATCH) 2510 (aranan numara), CME_A routerdaki incoming called-number dial peer yapılandırmasıyla eşleşmiyor, çünkü bu komut yapılandırmada mevcut değil.
 2. (NO MATCH) x1101 arayan kimliği bilgisi (ANI), CME_A routerdaki answer-address dial peer yapılandırma komutuyla eşleşmiyor, çünkü bu komut yapılandırmada mevcut değil.
 3. (NO MATCH) x1101 arayan kimliği bilgisi (ANI), CME_A routerdaki destination-pattern dial peer yapılandırma yapılandırmasıyla eşleşmiyor, çünkü x1101’de arayan kimliği bilgisi yok. Yani, telefonun kendisi yönlendiriciye arayan kimliği bilgisi sağlamaz, çünkü analog bir telefon kendi telefon numarasını bilmez.
 4. (MATCH) x1101, bağlantı noktası port dial peer konfigurasyon komutunu (bağlantı noktası 1/0/0) kullanarak CME_A routerdaki incoming POTS dial peer FXS bağlantı noktası 1/0/0 ile eşleşir.

Beş aşamalı eşleştirme işlemini kullanarak CME_A router, bağlı analog telefonun gelen bağlantı noktası değerini kullanarak gelen bir dial peer ile eşleşebilir. CME_A yönlendiricisi daha sonra giden dial peer (çağrı ayağı 2) işler ve çağrı ROUTER_B’ye ulaşır. Bir kez daha, ROUTER_B gelen bir dial peer eşleştirmek için beş adımlı işlem boyunca çalışır.

Çağrı ayağı 3 için:

 1. (NO MATCH) 2510 (aranan numara), bu komut yapılandırmada mevcut olmadığından, ROUTER_B üzerindeincoming called-number dial peer yapılandırma komutuyla eşleşmiyor.
 2. (NO MATCH) x1101 arayan kimliği bilgisi (ANI), bu komut yapılandırmada mevcut olmadığından, ROUTER_B üzerindekianswer-address dial peer yapılandırma komutuyla eşleşmiyor.
 3. (MATCH) x1101 arayan kimliği bilgisi (ANI), ROUTER_B üzerindeki VoIP dial peers 1101 içindeki destination-pattern dial peer yapılandırma komutuyla eşleşir.

Şimdi, gelen eşleştirme işlemini bütünüyle görmek için, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi ROUTER_B üzerinde VoIP dial peers 1101 olmadığını hayal edin.

İlk sonuç, ROUTER_B’den (veya ROUTER_B’ye bağlı PBX sistemi) x1101’e çağrı yapamamanızdır. Ancak, x1101 x2510 olarak adlandırılırsa ne olur? CME_A ve ROUTER_B yönlendiricileri, giden çağrı ayaklarıyla eşleşecek yeterli bilgiye sahiptir. ROUTER_B, gelen dail peers bilgisi eksik sadeceç (çağrı ayağı 3). Karar verme sürecinin akışı şu şekildedir:

 1. (NO MATCH) 2510 (aranan numara), bu komut yapılandırmada mevcut olmadığından, ROUTER_B üzerinde incoming called-number dial peer yapılandırmasıyla eşleşmiyor.
 2. (NO MATCH) x1101 arayan kimliği bilgisi (ANI), bu komut yapılandırmada mevcut olmadığından, ROUTER_B üzerindekianswer-address dial peer yapılandırmasıyla eşleşmiyor.
 3. (NO MATCH) x1101 arayan kimliği bilgisi (ANI), destinationpattern dial peer yapılandırmasıyla eşleşmiyor, çünkü VoIP arama eş 1101 ROUTER_B üzerinde kaldırıldı.
 4. (NO MATCH) x1101, port komutu kullanılarak eşleştirilebilen bir POTS arayüzüne (FXS, FXO, E&M, Ses BRI / T1 / E1 dijital arayüz) gelmedi; bunun yerine, x1101 bir VoIP bağlantısıyla karşılaştı.
 5. (MATCH) ROUTER_B, önceki dört yöntemi kullanarak bir eşleşme bulamadığından, çevirme 0’ı kullanır.

Şimdi bu, “Dial peer 0 nedir?”Dial peer 0, dial peer eşlemesi olmadığında görünen varsayılan ağ geçididir. (bu, yalnızca gelen dial peer için geçerlidir, giden dial peer için geçerli değildir). Bu, aramanın tamamlanmasına izin verse de, dial peer 0 üzerinde herhangi bir denetiminiz yoktur. Bunu yapılandıramaz veya varsayılan ayarlarından hiçbirini değiştiremezsiniz. Dial peer 0, aşağıdaki değiştirilemez ayarları kullanır:

Herhangi bir ses codec bileşeni: Dial peer 0 gelen herhangi bir ses codec’ini yönetir; herhangi bir özel kodek için kodlanmamıştır.
DTMF relay yok: DTMF relay, aranan rakamları ses akışının dışına gönderir. Bu yararlıdır, çünkü sıkıştırılmış kodekler genellikle çağrıdaki çevrilen tonları bozar.
IP Önceliği 0: Bu muhtemelen dial peer 0’ın en acı verici varsayılanıdır. Trafiği IP Önceliği’ne (IPP) 0 olarak ayarlamak tüm QoS işaretlerini kaldırır. Yönlendirici artık ses trafiğini veri trafiğiyle aynı şekilde ele almaktadır.
Ses Etkinliği Algılama (VAD) etkin: VAD, görüşme sırasındaki sessizlik dönemlerinde ses trafiğini ortadan kaldırarak bant genişliğinden tasarruf etmenizi sağlar.
Kaynak Rezervasyon Protokolü (RSVP) desteği yok: RSVP eksikliği sesli aramalar için herhangi bir QoS eksikliğiyle birlikte gider. Yönlendirici, dial peer 0 aramaları için özel olarak herhangi bir bant genişliği ayırmaz.
Faks hızında ses: Yönlendirici, faks sinyalleri için kullanılabilir bant genişliğini VoIP codec bileşeninin izin verdiği maksimum değerle sınırlar. Düşük bant genişliğinde sıkıştırılmış bir codec bileşeni kullanıyorsanız, faks çağrılarına zarar verebilir.
Uygulama desteği yok: Dial peer 0, Sesli Yanıt (IVR) sistemi gibi harici uygulamalara çağrı yapamaz.
DID desteği yok: Dial peer 0, DID özelliğini harici bir PSTN taşıyıcısından dahili cihazlara otomatik olarak yönlendirmek için DID özelliğini kullanamaz.

Leave A Comment