Cisco Router çağrı işleme süreci ve Digit manipulasyonu

Router’ın aranan rakamları nasıl işlediğini anlamak, dial peers’i doğru şekilde uygulamak için çok önemlidir.Dial peers stratejinizde size yol gösterecek iki temel kural vardır:
■ En spesifik destination-pattern her zaman kazanır.
■ Bir eşleşme bulunduğunda, router hemen aramayı işler. Bu bölümde, bu kuralların uygulanmasına ilişkin örnekler sunulmaktadır. Aşağıdaki resim dial peers’ları gösterir.

Bir kullanıcı 5551234 numarasını çevirirse, her 2 dial peers ile eşleşir, ancak router daha daha spesifik bir eşleşme olduğu için dial peers 2 kullanmayı seçer (5551 … 1000 sayı ile eşleşirken 555 [1- 3] … 3000 sayı ile eşleşir ). Şimdi, aşağıdaki resimde, bu yapılandırmaya üçüncü bir arama eşi eklerseniz ne olacağını gösterir.

Kullanıcı tekrar 5551234’ü ararsa, yönlendirici aramayı yönlendirmek için dial peers 3’ü kullanır. Benzer şekilde, router sadece 5551 rakamı işler ve 234 rakamı düşürür. Bu, 911 veya 9911 gibi acil durum kalıpları için (Kuzey Amerika’da) faydalı olabilir, çünkü bir kullanıcı bu belirli deseni aradığında çağrı hemen yönlendirilir.

Hangi dial peers’in hangi spesific numara ile eşleşeceğine dair bir sorunuz varsa, Cisco yönlendiricileri kullanışlı bir test özelliği içerir. Ayrıcalıklı modda, show dialplan number komutunu girin; burada sayı, test etmek istediğiniz sayıdır. Yönlendirici, eşleşen tüm eşleri yönlendiricinin kullanacağı sırayla görüntüler. Yönlendirici önce daha spesifik eşleşmeleri listeler.

Çakışan arama planlarından kaçınmak bazen imkansız olabilir. Bu durumlarda, hedeflerinize ulaşmak için dial peers’larda yaratıcı olmanız gerekir. Örneğin, ikinci bir arama eşinin hedef desen 5551’e sahipken, hedef desen 5551 ile eşleşen bir dial peers olması gerekiyorsa, çözüm olarak aşağıdaki gibi bir konfigürasyon kullanabilirsiniz:

0–32 basamakla eşleşen 5551’den sonra T wildcard karakterine dikkat edin. 5551 no’lu dahili numarayı çeviren kullanıcıların, aramayı bitirdikten veya 10 saniyelik interdigit zaman aşımı süresini bekledikten sonra pound tuşuna (#) basması gerekir.

Leave A Comment